Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem sklon okapu

Dobrý den přeji.
Prosím vás, chystám se namontovat plastový okap pod střechu v délce cca 10m dlouhé garáže/dílny a rád bych se zeptal, zdali je nějaká norma či doporučení na optimální sklon nebo chcete-li spád.
Nebo jinak a konkrétně:
Na té 10ti metrové délce jsou ve vzdálenosti 1 metr od sebe dřevěné střešní trámy, na které budu montovat závěsné háky.
O jakou přibližně délku, resp. výšku mám snížit uchycení tohoto závěsného háku s každým metrem?

Snad jsem to napsal srozumitelně. Moc děkuji za odpovědi..

Pro plastové okapy je metrová vzdálenost moc, i když se to tak dělá. Sklon 0,5cm na metr. Krokve si zkontrolujte provázkem, nemůžete se spolehnout, že jsou v rovině.
Pokud to má být dlouhodobě hezké, doporučuji okapové prkno a háky po půl metru.

Děkuji vám moc za vyčerpávající odpověď.
Jen jsem teď trochu v rozpacích ohledně té vzájemné vzdálenosti.
Je opravdu nějaký problém to mít 1 metr od sebe?
Jednak jsem to chtěl dělat teď o víkendu a navíc by to znamenalo poměrně nezanedbatelné náklady navíc. Cena jednoho háku je 73kč (v mém stříbrném provedení asi i více) plus to okapové prkno, které zmiňujete..

Jedná se o tohle provedení:
https://www.lanitplast.cz/data/soubory/ceniky_internet/lanitplast_ceny_internet_str_07.pdf

Já jsem dával háky kovové přetočené, které stojí téměř dvojnásobek. Funguje to, je mírný průhyb v místě spojek a žlaby se časem rozšklebují. Když to tak počítám, tak to bude dobře 15 let. Rozhodně se Marley kroutí míň, než konkurence u souseda. Všechno další už jsem nechal dělat v titanzinku od klempířů.

Na těch 10 m je to 657,- a 4 stavební prkna po 250,- a nátěr... Také záleží, jak máte zaklopený přesah střechy, často se to zabedňuje prkny, tak je to při jednom.