Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém při nabíjení baterky Nikon EN-EL9 - nízké napětí

Dobrý den, mám baterie Nikon EN-EL9 (2x 3.7V Tenli-ion a zjistil jsem, že byla vybitá. Ovšem pozor: Na kontaktech krajních + a - bylo napětí 0V. Avšak napětí mezi prostředním kontaktem S a jedním z +,- bylo 2 volty. Nevím proč. Chápal bych, kdyby to bylo 0V a tím pádem by šlo o buď termistor (měřil by se odpor v k.ohmech) a nebo o komunikaci, myslím, že takto stará baterka to nebude mít.

Ovšem když jsem jí dal nabíjet, (na 8.2V, limit proudu na 500mA ... odpovídá proudu C/2) proud byl maximální a při něm napětí bylo 5.2V, pak pár minto rostlo k 6.2V. Nerozumím tomu, pro napětí . Nyní opět mezi + a - je 0V, mezi S+ 3.242V, mezi S- 3.257V. nabíjení jsem ukončil, protože na jedné straně se mírně zahřívala a bylo slyšet pískání-syčení i chvílo po odpojení (abych se ujistil, že nepíská měnič)

Pochopil bych ještě, kdyby baterka měla ochranu, že při nedostatečném nabití se rozpojí obvod a má 0V efektivně.

Co je tedy s tou baterkou? Proč ukazuje na S+, S- 3V a mezi +- nic.?

Je to sice vic, nez je doporuceny skladovaci napeti, ale zase to neni tak moc, aby to uplne zasadne vadilo. Zase bez dobiti by za ty roky umrela na 100%. Jo Li-ion, to je veda.
Optimalni nabiti pro dlouhodoby skladovani je 30-50% SOC a kontrola/dobiti kazdy 3 mesice, ale je to ponekud neprakticky, rado se na to zapomene a tak. Nalejt je na nejakejch 75-80% jednou za pul roku neni katastrofa.