Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký měřící přístroj použít pro řídící desky u strojů?

Řídící desky u strojů které opravuji a jejich připojené aktivní prvky mag. ventily, koncové spínače motorky atd. fungují tak že po zapnutí jde na všechny tyto součástky napětí a řídící deska spíná obvody přes mínusový pól. Problém je v tom že když chci změřit zda jde napětí na jednotlivé prvky multimetr (poloautomat) ukazuje napětí např 12V i když není součástka v provozu napájení je z baterky většinou 24 nebo 36 V DC. Je to matoucí. Jak mohu tento stav eliminovat jaký měřící přístroj případně použít abych měl jistotu že není třeba na vině přechodový odpor na vedení nebo špatný kontakt a měl jsem 100% jistotu že napájení na součástku jde nebo ne. Díky
Změna předmětu, původně: Elektro (Kurt)

Nevím, jestli dobře chápu, co máš na mysli. Tedy asi zařízení má nějaké výkonové prvky (ventil a pod.).
Na všechny prvky je přivedené napájení (+) a druhý konec prvku je spínán k minusu (zemi).
Chceš změřit, jestli je na prvku přítomno napájení (+). Chceš eliminovat možnost, že napájení je například měkké, tedy proudově nedostatečné k provozu vlivem třeba přechodového odporu někde.
To by mohl být stav, kdy multimetr vlivem velkého odporu napětí ukáže, ale při zátěži napětí zmizí.
Pokud se jedná o takovýto případ, stačí jakýkoliv multimetr, s paralelně připojenou přiměřenou zátěží, třeba žárovkou, nebo odporem.

Ano přesně tak taky jsem slyšel názor že prý digi multimetry takto klamavě měří že prý starý ručkový měřák tohle nedělá a mám ještě jeden měřák Vocraft multimetr a tam je tlačítko Low impedance 400 ohm to tedy asi simuluje tu zátěž jako žárovka atd.? Zkusím tedy měřit tímto multimetrem s talčítkem zátěže.

Pro tyto účely jsem vždy používal a i nyní v určitých případech, starou "zlatou" metráckou analogovou PU 110. Nikdy nezklamala. Multimetry jsou dobré, ale v těchto případech (indukce, pokles napětí ovládacího obvodu při zatížení a pod.) "klamou tělem" :-D. Pokud toto provádíš často, možná by stálo za to si ji někde na nějakém "bazoši" sehnat. Pokud se mi "něco" při měření multimetrem nezdá, překontroluji "klasikou". Jinak citovaný stabilizátor 78L12 může být, v závislosti na zatížení obvodu pro nějž je použit, buďto v citované "kostičce" - zatížení do 3A, nebo malém pouzdérku, obdobném malému tranzistoru, na menší zatížení, mám dojem že do 1A.

Díky koukal jsem na GM mají ručkový měřák cca 400 Kč nejdříve ale zkusím ten Voltcraft se spínanou zátěží 400 ohm dřív jsem ani netušil na co to je dobré a třeba to bude měřit a ne ukazovat zavádějící hodnoty= prostě řečeno buď tam napětí je a obvod je uzavřen a nebo není obvod uzavřen a na měřáku se objeví max mV to toleruju. Už jednou jsem měnil dávkovací čerpadýlko a po zapnutí klíčku stroje když mělo být napětí 0 V jsem na přívodu měřil 18 V DC myslel jsem si tehdy že budu muset vyměnit i řídící desku nakonec ale stačilo jen vyměnit čerpadýlko a vše fungovalo jak mělo bylo to tím že napětí bylo přivedeno na plus pól a mínusem se to spínalo povelem z řídící desky. TeĎ jsem dostal info že i na ostatních strojích to je takto řešeno a pro mne je to tedy aktuální téma předtím jsem se stím nikdy nesetkal.