
Rekonstrukce umakartu
Dobrý pozdní večer
Toto téma jsem tu myslím už jednou probíral.
Jde o umakartové jádro u příbuzných které se mělo bourat ale nakonec se rozhodlo pro rekonstrukci.
S celkovými pracemi co se týče kvalitního obložení, sprchový kout apod. si poradím ale problém je u el. instalace která je jak jinak než v hliníku.
Byl bych nerad kdybych to vše udělal a pak ta elekrika odejde a muselo by se to nějak tahat v lištách což není moc estetický ale je to asi jediná možnost, nevím jestli jde těma husíma krkama co už tam jsou tahat nové měděné kabely. Toto je jediný zádrhel který bych si přál vyřešit. Jak dlouho muže ta původní instalace ještě sloužit?
Pokud dotahuješ sem tam šrouby v zásuvce, tak hliník je nesmrtelný. A hlavně (v panelákách to má pruměr 4mm2) a měd co se běžně dává má jen 2 mm2. Což je z hlediská odporu špatně.
Matematika říká 4-6% je 3,75mm2.
Elektrikáři pokud to je špatně prosím o upřesnění.
Tak sorry měd vs hliník je co se tíče vodivosti 55%!! Zdroj matematicko fyzikální tabulky pro základní školu.
Měd má 1,69.10-8
Hliník má 2,67.10-8
kalkulačka 55% rozdíl.
Sorry omyl, to 6% platí štříbro vs měd.
Je to špatne, veľmi špatne. Ujasni si jednotky. Ujasni si rozdiel medzi priemerom a prierezom. Tieto veličiny sa pri inštaláciách dimenzujú výpočtom a nie tým, že to je panelák. A že uvádzaš priemer v mm2, to o niečom hovorí. A tú matematiku by si mohol vysvetliť, naozaj neviem čo si tým chcel povedať. Chuderka matematika.
Bavím se o tom, že měd vs hliník je rozdíl ve vodivosti 55%. Když vezmu pruřes drátu 4mm2 (pruměr 3mm) i když z hliníku, tak sorry ale tkaničkou z mědi to nenahradiš.
Sorry kalkulačka a já s ní neumím počítat
kalkulačka v pc to počítá diametrálně jinak.
tak sorry rozdíl je cca 40% vodivosti, to ovšem znamená, že 2mm2 je setsakra málo.
Si si istý, že vodič priemeru 3 mm má prierez 4mm2? Ak ti to tak vyšlo na kalkulačke v PC, tak si daj preinštalovať systém. A kto tu ide nahrádzať hliníkový drôt "tkaničkou z medi"? To predsa vyplynulo len z tvojho príspevku. Len ty nahrádzaš a manipuluješ prierezy vodičov. Predpokladám, že autor dotazu použije na zmeny prierezov vodičov príslušné elektrikárske tabuľky.
Ne já měl dráty k bednám, co měly 4mm2 x 2 a měly pruměr 3mm (měřeno šuplerou).
Tak jsem vylovil ze skříně 2x4mm2 kabel k bednám Monster cable, a šuplerou měřím +-3mm v pruměru.
Len pre úplnosť. "Dráty" k bednám sú s najväčšou pravdepodobnosťou lanká, tzv. licne. Tam platia medzi priemerom a prierezom iné závislosti. A lanká sa nesmú používať v pevnej inštalácii.
Jo je to jak píšeš, ale proč se nesměji použivat, když je výrobce testuje na kilo volty? To znamená, že to zvládne 230V jak nic.
Nie je to z dôvodu elektrickej prieraznej pevnosti, ale z mechanických dôvodov. Všetky svorky na zásuvkách, vypínačoch atď. sú konštrukčne riešené pre pripojenie drôtu a nie licne. Ide o spoľahlivosť spoja, obtiažnosť realizácie jednotlivých spojov a časovú stabilitu.
Já vím, a přitom by stačilo nalísovat očko na kabel. A funguje to 100 let bez problému.
Sorry, ale vymejšlíš brosvoviny (a zbytečně). Pokud má zásuvkový obvod jištění 16A jističem při předepsaném PRŮŘEZU 2,5 mm2 v mědi, vychází mi cca 6,4A na 1 mm2. Takže pokud chce nahradit hliník mědí (což bych doporučoval s tím, že zároveň doplní proudový chránič alespoň pro instalaci v jádře), tak bude potřebovat 3x2,5mm2 CYKY-J, jen je otázka, jestli se mu to podaří protáhnout skrz stávající díry od rozvaděče…