Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonstrukce umakartu

Dobrý pozdní večer
Toto téma jsem tu myslím už jednou probíral.
Jde o umakartové jádro u příbuzných které se mělo bourat ale nakonec se rozhodlo pro rekonstrukci.
S celkovými pracemi co se týče kvalitního obložení, sprchový kout apod. si poradím ale problém je u el. instalace která je jak jinak než v hliníku.
Byl bych nerad kdybych to vše udělal a pak ta elekrika odejde a muselo by se to nějak tahat v lištách což není moc estetický ale je to asi jediná možnost, nevím jestli jde těma husíma krkama co už tam jsou tahat nové měděné kabely. Toto je jediný zádrhel který bych si přál vyřešit. Jak dlouho muže ta původní instalace ještě sloužit?

Pokud dotahuješ sem tam šrouby v zásuvce, tak hliník je nesmrtelný. A hlavně (v panelákách to má pruměr 4mm2) a měd co se běžně dává má jen 2 mm2. Což je z hlediská odporu špatně.
Matematika říká 4-6% je 3,75mm2.

Elektrikáři pokud to je špatně prosím o upřesnění.

Tak sorry měd vs hliník je co se tíče vodivosti 55%!! Zdroj matematicko fyzikální tabulky pro základní školu.
Měd má 1,69.10-8
Hliník má 2,67.10-8

kalkulačka 55% rozdíl.

Sorry omyl, to 6% platí štříbro vs měd.

Je to špatne, veľmi špatne. Ujasni si jednotky. Ujasni si rozdiel medzi priemerom a prierezom. Tieto veličiny sa pri inštaláciách dimenzujú výpočtom a nie tým, že to je panelák. A že uvádzaš priemer v mm2, to o niečom hovorí. A tú matematiku by si mohol vysvetliť, naozaj neviem čo si tým chcel povedať. Chuderka matematika.

Bavím se o tom, že měd vs hliník je rozdíl ve vodivosti 55%. Když vezmu pruřes drátu 4mm2 (pruměr 3mm) i když z hliníku, tak sorry ale tkaničkou z mědi to nenahradiš.

Sorry kalkulačka a já s ní neumím počítat:-D kalkulačka v pc to počítá diametrálně jinak.

tak sorry rozdíl je cca 40% vodivosti, to ovšem znamená, že 2mm2 je setsakra málo.

Si si istý, že vodič priemeru 3 mm má prierez 4mm2? Ak ti to tak vyšlo na kalkulačke v PC, tak si daj preinštalovať systém. A kto tu ide nahrádzať hliníkový drôt "tkaničkou z medi"? To predsa vyplynulo len z tvojho príspevku. Len ty nahrádzaš a manipuluješ prierezy vodičov. Predpokladám, že autor dotazu použije na zmeny prierezov vodičov príslušné elektrikárske tabuľky.

Nie je to z dôvodu elektrickej prieraznej pevnosti, ale z mechanických dôvodov. Všetky svorky na zásuvkách, vypínačoch atď. sú konštrukčne riešené pre pripojenie drôtu a nie licne. Ide o spoľahlivosť spoja, obtiažnosť realizácie jednotlivých spojov a časovú stabilitu.

Sorry, ale vymejšlíš brosvoviny (a zbytečně). Pokud má zásuvkový obvod jištění 16A jističem při předepsaném PRŮŘEZU 2,5 mm2 v mědi, vychází mi cca 6,4A na 1 mm2. Takže pokud chce nahradit hliník mědí (což bych doporučoval s tím, že zároveň doplní proudový chránič alespoň pro instalaci v jádře), tak bude potřebovat 3x2,5mm2 CYKY-J, jen je otázka, jestli se mu to podaří protáhnout skrz stávající díry od rozvaděče…

Medené káble by mali mať menší priemer ako hliník - teda mali by sa dať prepchať husími krkmi ľahšie. Ďalšie uľahčenie je také, že namiesto kábla použiješ jednotlivé vodiče. Odpadne plášť kábla. Môže tam však byť nasledovný zádrhel. Ak pôvodnú inštaláciu robili tak, že najprv napchali do husích krkov káble a potom to ako celok pozohýbali a namontovali. Vtedy by mohli byť ohyby krkov také ostré (a mohli by sa tam vyskytnúť aj zlomy), že to už neprepcháš. Treba vyskúšať. Rozhodne sa ale vážne zamysli nad výmenou zrejme 40+ ročnej Al inštalácie meďou.