Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dobití 260ah solární baterie přes centrálu

Ahoj
Mám na chatě 260ah olověnou baterii s elektrolytem značky Banner napojenou na 290w fotovoltaický panel přes 30a Mppt regulátor.
Občas se mi stává že se baterie nestihne za špatného počasí dobít. Vlastním 1200w elektrocentrálu. Je možné dobít baterii pomocí této centrály aniž bych musel kupovat drahou nabíječku na baterie. Třeba přes trafo 220/12 zapojené přímo do regulátoru?

To je jediny rozumny reseni, ale.. tahle kapacita bude chtit 26A nabijecku, no vzhledem k provoznim nakladum na centralu bych dal o kousek vetsi nabijeci proud, takze neco jako 35+-5A. A to nebude uplne za hubicku, i od cinana minimalne za litr, spis vic, tady tak za 3kKc.

Neposloužím jak se to udělá, ale byl jsem něco dělat v domku v polích, s ostrovním systémem solárních panelů, ještě měli velký větrník a to vše do akumulátorovny ve sklepě. V zimě prý, když je málo světla občas dobíjí dieselagregátem, tak to nějak ošéfované určitě měli.

Na MPPT regulátor môže byť pripojený panel s výkonom štandardne 1,5 násobok nominálneho výkonu a nie viac (môže to byť aj iné číslo a je to napísané k dokumentácii regulátora). To isté platí aj pre náhradný zdroj. Teda v tvojom prípade musíš obmedziť dodávaný výkon. Z toho vyplýva aj to, že pri nabíjaní z generátora musíš odpojiť fotovoltaický panel. Ešte je otázka, ako sa regulátor vysporiada s pulzným prúdom z usmerňovača. Na to by mohol odpovedať niekto, kto má s tým skúsenosti. Ja by som to radšej riešil cca 30A nabíjačkou napájanou z generátora a pripojenou priamo na batériu.

Solárny panel má velice slabý výkon, baterku budeš mať v priebehu pár mesiacov trvalého podbíjania zasulfátovanú, znehodnotí sa.

Trafo AC 230V / 12V na dobíjanie 12V baterky nestačí ak by si nutne opatril výstup do série diódou alebo diódovým mostíkom. Získaš iba 12V DC, resp. z jednej diódy iba 6V, čo na baterku nestačí.

Generátorom môžeš dobiť baterku cestou trafa AC 230 / 18V / o výstupe napríklad od 10 až po 200A ale len v prípade, ak výstup z trafa opatríš nejakou diódou (stačí lacná Shottkyho, napríklad 70V / 40A).

Týmto spôsobom získaš na výstupe trafa osekanú vrchnú sínusoidu s kladným výstupom len 9,5V.

Lenže:
Baterka sa chová zároveň aj ako kondenzátor, ale aj akumulátor.

Po pripojení na DC 9,5V získané z 18V trafa, teda vrchná osekaná sínusoida 50Hz z výstupu z diódy, ti začne dobíjaním stúpať na svokrách baterky nabíjacie napätie až do výšky cca 17,5V, čo by bola silná káva pre baterku kvôli vareniu sa elektrolytu s deformáciou dosiek po prekročení napájania 16,5V. 16,5V je max.hranica 100% dobitia baterky ak meráš kontakty baterky pod nabíjaním. Hlavne ak by si generátorom a silným trafom 18V/200A vysoko prekročil ideálny nabíjací prúd nad hodnotu 1/10 kapacity baterky, tj. pre tvoju 260Ah baterku činí jedna desatina hodnotu 26A.

Preto, ak chceš smelo nabíjať generátorom 230V 1,2kW baterku cestou trafa s výstupom 18V a usmerňovacej diódy na kladnom póle z výstupu trafa, opatri ako bonus do série obvodu na kladnom póle žiarovku o výkone 200W / 12V (dve precínované dvojvlákoné H4 spojené navzájom paralelne, tj. výkon žiaroviek spolu hodí cca 400W).

Lineárna charakteristika žeravého vlákna ideálne ošetruje (vyrovnáva) nabíjací prúd medzi baterkou, trafom a diódou. Ak je baterka dobitá, vlákno žiarovky začne chladnúť, postupne sa menej žeraví, tok prúdov sa vyrovnáva, baterka netrpí silným prebíjaním.

-------------------------------------------

V prípade 230/15V trafa na výstupe vybaveného jednou diódou, dosiahneš iba 14,5V pri maximálnom dobití baterky merané na póloch počas dobíjania. (výstup meraný z trafa a z diódy by mal hodnotu 7,5V). Tu by si teoreticky nemusel vraziť do série obvodu 12V žiarovku, baterka by sa neprebíjala. Dosiahla by hodnota max. 14,5V čo je vlastne max. nastavenie regulátora alternátorov v osobákoch.

Záleží, k akému trafu sa na štorovisku alebo doma v svojej kuchyni dostaneš, ale ideálne je trafo 230V / 18V. Na výkone prúdu nezáleží ak vložíš do obvodu do série 400W auto žiarovku(-ky) 12V.

tebou spomenuté trafo 230V / 12V + usmerňovacia dióda nie je vhodné na dobitie 12V baterky lebo bežná kapacita batérie činí prúd 12,6V-12,9V po ustálení jej plného nabitia. Maximálne dobitie baterky meraná počas dobíjania je 16,5V, potom sa baterka prebíja už aj pri malom prúde, napríklad 800mA. Záleží od kapacity baterky, v tvojom prípade 260Ah /12V baterky hodnota 800mA by tvorila ideálne udržiavacie napätie, nafurt pripojené k nabíjačke. Každá batéria trpí svojvoľným samovybijaním.

lebo bežná kapacita batérie činí prúd 12,6V-12,9V po ustálení jej plného nabitia. Maximálne dobitie baterky meraná počas dobíjania je 16,5V,

Tohle jsem trošku nepobral. Kapacitu a proud udáváš ve voltech?

Pokud 12V oslovený aku budeš nabijet na 16,5V, tak ji zničíš. Koukni se na datasheet k akumulátoru

Sorry, preklep.

pri záverečnom napätí 16.5V je 12V baterka plne, na 100% dobitá na článok. Každá tzv. 12V. Nepíše o inom type než o klasike/trakčné/olovovápenné_silver strieborné/gel.

Solárny kolektor vybavený regulátorom napätia dáva permanentne cca 13,6V, čím tlačí udržiavacie napätie bez ujmy plynovania, prebíjania, deformácie článkov so stratou vody spojeného vysušením článkov pri dlhodobom nabíjaní. Prúd môže prekročiť stovky ampér, baterka vydrží.

Dopyt znel, ako správne a ideálne "dožvejknúť" baterku, aby netrpela podbitím.

Čo nám otcu materi činí max. 16,5V finálneho napätia merané po ustálení na svokrách počas nabíjania v správnej kapacite, teda 3,3V na článok 12V baterky, kedy je možné baterku odpojiť lebo hustota elektrolytu je na správnej hodnote. Dnes sa nedá elektrolyt merať, lebo sú baterky zatavené.

Marginálne, 12V baterku je možné dlhodobo nabíjať nijak neobmedzeným prúdom v stovkách alebo tisícoch ampér v prípade, ak limitovaný, nabíjací prúd nepresiahne hodnotu 13,7V.

Napríklad 40Ah 12V baterku je možné natlačiť prúdom 500A a viac, ak na svokrách nestúpne napätie 13,7V. Až pri vyššom napätí ako je 13,7V a neobmedzenom prúde začne baterka mierne plynovať.

Deto platí aj v prípade lion/lipol bateriek. Napríklad do prťavej lion nabíjacej baterky pripojíš 300A prúd, ale je podmienkou, že nesmie napätie prekročiť hodnotu 3,95V. Takejto lion baterke sa nestane ujma na zdraví ani pri tlačení nabíjacieho prúdu v tisícoch ampéroch. Bude studená, nezduje sa, nevybuchne, chémia neutrpí žiadne zmeny

https://www.ecoprodukt.sk/solarne.panely/solarne.baterie/baterie.gel.agm.a.kvapalinove/banner

Marginálne, 12V baterku je možné dlhodobo nabíjať nijak neobmedzeným prúdom v stovkách alebo tisícoch ampér v prípade, ak limitovaný, nabíjací prúd nepresiahne hodnotu 13,7V.

Nabijeci proud volty fakt nepřesáhne.
Píšeš, ze nabijis baterku tisici ampery, ale to není pravda. Jakmile se začne vyrovnávat napětí nabíječky s napětím baterky, tak se proud, který je určen vnitřním odporem baterky postupně se sníží k nule. Starý dobrý ohmův zákon.

Pokud by byl někdo tak blahovy, ze by pripojil tvrdý zdroj s 16,5V, jak tu pořád opakujes, spolehlivě baterku zničíš

Jinak LiOn článek má to napětí 4,2V ne 3,95

Mě jen sere, že nejsem milionář - klidně bych zainvestoval do vybavení, zrealizoval přesně Nudovy postupy, natočil to a pověsil kamkoliv na net, aby se každý mohl podívat…
Tohle snad už ani není normální… O elektřině sice "vím jen to, že kope", protože nemám vzdělání v oboru, ale co je kapacita, co je proud a co je napětí (včetně značek a názvů veličin) se snad učí už (mnoho desítek let) na základní škole v hodinách fyziky (ale vzhledem k jeho "zkušenostem a praxi" to spíš vypadá, že základní vzdělání získal nejpozději za Marie Terezie, jinak by to všechno nemohl stihnout)…