Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení el. hodin

Zase budu trochu hřešit, proti uznavačům superbezpečnosti. ]:)
Myslím, že není zase potřeba tak strašit. Někdy unikne i do běžných obchodů mnohem horší výtvor a neznamená to kupu mrtvol a vyhořená města.
Zde se jedná o běžný levný Čínský výrobek, kterých v našich i zahrančních domácnostech (i mojí), běhá spousta, často ke spokojenosti s jejich funkcí. Samozřejmě postrádají certifikáty CE a podobně, už z toho důvodu, že potřebné testy by přesahovaly cenou výrobu. Často samozřejmě mívají (ne vždy) konstrukci, která evropským přísným normám nevyhovuje. Ale to ještě neznamená, že hned musí zabíjet a téměř jistě plamenem shořet.
Například existuje evropský systém varování před nebezpečnými výrobky. O těchto výrobcích například informuje časopis D-test. Často se tam vyskytují výrobky, které byly staženy z trhu pro důvod - nedodržení vzdušných vzdáleností (rozumí se uvnitř, např. mezi sekundárem a primárem). Při bližším zkoumání jednoho takového výrobku jsem například zjistil, že norma byla porušena o dvě desetiny milimetru. Do jaké míry se tím zvýšila nebezpečnost je diskutabilní.
Tím ale nechci tvrdit a nevylučuji, že při přímém dovozu z Číny se můžou opravdu vyskytnout věci,které můžou být opravdu nebezpečné. Ale záleží na každém, jestli umí použít trochu zdravý rozum a s tím vědomím výrobek používat. Například třeba nějakou zásuvku z Číny bez certifikace k montáži na hořlavý podklad, nebudu dávat někam na půdu mezi pavučiny na trám, ale klidně ji přidělám na cihlovou zeď.
Ale zpět k dané věci. Pokud bych měl tento výrobek posoudit podle obrázku, jedná se o velmi levný a jednoduchý elektroměr, který může sloužit jen jako nějaké odčítačky, třeba kolik mi sežrala lampa k přisvícení sazenic marjánky :-). Měřicí rozsah je udaný 5 (20)A. Takový údaj najdeme i u oficiálních elektroměrů. 20A znamená "Až", tedy možnost překročení nominálního rozsahu bez poškození. Myslím, že vestavěný bočník se vzhledem k rozměru ani tak moc neohřeje, bude mít jen malý úbytek napětí. Pak tam není asi nic, co by snad mohlo způsobit požár. Zdroj napájení je řešen běžným způsobem předřazeného kondenzátoru a ochranného odporu. Tak to bývá řešeno i v případě schválených věcí. V případě probití kondenzátoru dojde k přerušení ochranného odporu, krytého keramickou vrstvou, bez výšlehu plamene. Dále není nic, kde by mohl nastat proud, vyvolající zahoření. I kdyby, což je nepravděpodobné, je destička s elektronikou velmi vzdálená od vnějšího pouzdra. Musel by vzniknout značný plamen, který by byl schopen pouzdro zapálit. Materiál plošného spoje, součástky ani vodiče tak ochotně nehoří. Trochu diskutabilní by snad byly přívodní slabé vodiče, ale teče tam minimální proud a ani při vzájemném dotyku izolací fáze a nuláku bych nepředpokládal probití té slabé izolace.
Tedy z pohledu možnosti požáru bych velké nebezpečí v tom nehledal.
Co se týče nebezpečnosti úrazu el. proudem. Celé zařízení je zapouzdřené v plastické hmotě, která jak se dá předpoládat elektrický proud nevede. Stěna plastu bude asi dost silná na to, aby mohlo při 230V dojít k el. průrazu. Tedy při správném zapojení a montáži krytu svorkovnice bych ani zde možnost úrazu nehledal.
Tedy asi tak. Sám bych si asi koupil nějaký elektronický elektroměr, který se dá koupit běžně za asi 400 v kterémkoliv supermarketu, který asi bude přesnější (ale také z Číny). Ale za ty prachy co tohle stojí, když už bych to měl a neměl velké nároky na přesnost, tak bych to bez obav používal.
No asi příliš mnoho keců okolo jedný blbosti. Ale napsal jsem to tak proto, aby bylo jasné, jak se na podobné věci dívám. Ne všechno je bezpečné, ale ne všechno je tak nebezpečné, jak se často tvrdí. Je nutno používat rozum a pokud chci používat věci, které nejsou dělané "pro blbce" a tak musí být podle norem věci dělané, aby i malé dítě které si s tím hraje nemohlo přijít k úrazu, tak to musím používat s tím vědomím. Potom i věci které se dovezou a nemají potřebné certifikáty mohou sloužit bez nějakého výrazného nebezpečí.
Ještě příklad z jiné oblasti, jak jsou někdy normy až podivné. Příklad z databáze nebezpečných výrobků (stažen z trhu). Dětský jídelní stolek. Stažen z trhu z důvodu, že rohy stolku mají menší rádius, než je předepsáno normou pro dětský nábytek. Důvod: Dítě by mohlo například udeřit hlavou o tento rádius a zranit se.
Zamyšlení moje: Jako by se v celé domácnosti, kde se dítě může pohybovat, takové rádiusy nevyskytovaly.
Například nějaký konferenční stolek v obýváku (je určen pro dospělé, norma se na něj nevstahuje). O ten se dítě udeřit nemůže? To se podle normy děti do obýváku pouštět nesmí?
Ach jo, to jsem toho zase nakecal. Kdo dočetl až sem, tak sorry. 8-):beer:

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny