Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je nutné chlazení toroidního trafa?

Zdravím vás,
mám toroidní trafo 80VA, které by bylo vytíženo pouze na 50VA což je asi 62% a já se bojím že by se mohlo přehřívat a protavila by se izolace. Myslíte že je můj strach na místě nebo se nemusím obávat? To trafo by bylo upevněno v plastovém boxu a z jedné strany na tom boxu je mřížka pro přístup vzduchu (žádný větrák není).
Kdyby to zahřívání byl problém, tak jak vyřešit to chlazení?
Děkuju za rady :-)

Při zatížení pod jmenovitou hodnotu nebude chlazení nutné, za předpokladu že nebude v těsném uzavřeném prostoru. U běžných transformátorů je přípustné oteplení až přes sto stupňů, bez poškození.
Nejjedndušší je transformátor při daném zatížení vyzkoušet a zjistit oteplení. Záleží také na způsobu zatížení.
Trafa méně hřejí při zatížení "celou sinusovkou" například do odporu. Více se zahřívají, pokud napájejí třeba fázovou regulaci, nebo pracují do usměrňovače a kapacity.
Pokud by byla obava o přehřátí, bylo by vhodné na vinutí trafa připevnit (třeba omotáním páskou) tepelnou ochranu třeba https://www.elektro-motory.cz/tepelna-ochrana-vratna-do-am03-110c-65mm-250v6a.

Záleží, co si o tom myslí výrobce, ten navrhuje trafo pro určité chlazení.
No a pokud nejsou podklady od výrobce, nezbývá, než udělat oteplovací zkoušku, nemusí se jít až na konec, který je teoreticky v nekonečnu, stačí se dostat na začátek zlomu té exponenciály (i tak to může trvat klidně hodinu), zbytek se dá extrapolovat. Otázkou je, jaké připustíte oteplení, když nemáte podklady od výrobce.
Strach je samozřejmě na místě, protože kdo se bojí sice nesmí do lesa, ale kdo se nebojí, může naopak narazit.