Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Provoz bazenu bez filtrace - zkusenosti

Ahoj,
poridil jsem detsky bazenek (cca 800 litru vody). Jake mate zkusenosti z provozem takoveho bazenu bez filtrace? Jak dlouho vydrzi voda? S vodou mam na zahrade docela problem - z mojeho vrtu je rezava. Soused ma lepsi, ale nechci ho furt otravovat.

Zatim jsem poridil toho:
https://www.guaa.cz/guaa-pool-bezchlorova-bazenova-chemie/32-small-pool-set-8594161200307.html?gclid=Cj0KCQjw6cHoBRDdARIsADiTTzZKA5ftlb1H6_sqqdL-hWSLRLW6iqDcZ8SfJTZ1rNOHu59kYqHd1OcaAhodEALw_wcB

Po napusteni jsem dal 20ml ze Shock pripravku.

Diky za nazory a zkusenosti. Vetsi bazen s filtraci planuju az na pristi rok.

Jsme na tom až tak hnusně stejně, až mě to děsí.... :)

Koupili jsme klukovi bazén 2x0.5m, eshop deklaroval, že lze napojit filtraci. Nelze. Asi jsme to měli vrátit, ale zvítězila koupáníchtivost.
Taky budem používat bezchlorovou chemii.
Filtraci máme podobnou (akorát Intex místo Bestway) a filtruju, jak píše n.u.r.v. - přehozením hadic přes vrch. Prudí to, ale de to. Horší je, že musíš tomu filtru pomoct naplnit se vodou - není samonasávací. Při bočních vývodech by to odpadlo.

Čili při vypnutém filtru:

- otevřít odzvdzušňovák nahoře na filtru
- okraje hadic zvednout nad úroveň čerpadla
- nalít do nich vody tolik, aby z odvzdušňováku začala téct voda
- zavřít odvzdušňovák
- doplnit hadice po okraj vodou
- zacpat hadice
- ponořit hadice
- zatížit hadice
- zapnout filtr

Doufám, že se tomu bazénu něco na konci sezony stane a příští rok budem moct koupit nový, s vývodama.

Poptával jsem i po bazénových obchodech, zda existuje nějaký "kit", kterým bych si mohl vývody do bazénu dodělat svépomocí. Prý nic takového není.

Krom filtrování je důležité před dezinfekcí vody upravit pH vody, aby chemie správně působila. Stačí koupit tabletkový tester za tři kila, s tím vystačíš. A podle toho, kterým směrem budeš muset upravovat pH, tak dávkovat pH+ nebo pH-.

pH tester za 300Kc bych nekupaval, kdyz https://www.ebay.com/itm/LCD-Digital-PH-Meter-Tester-Pen-Hydroponic-Pool-Water-Aquarium-Pocket-Portable/312333690396
Kartusovy filtrace jsou zlo. Jako na bazenek s 300l vody mozna dobry, ale na cokoliv vic je to spatny, zanasi se takovym fofrem, ze to nema vyznam. Pisek je fakt radove lepsi.
Chemii do bazenu kupovat jako chemii, clovek usetri majlant. Vlockovac je siran hlinity(mmch pouziva se jako vlockovac i ve vodarenstvi), chlor je chloritan sodny(savo ale neni o moc drazsi), chlor-sok chlornan vapenaty. pH plus hydroxid sodny nebo uhlicitan sodny, pH minus kyselina sirova nevo hydrogensiran sodny. Pro bezchlorovou nevim, proti chloru nic nemam, zejmena ne tak jak se pouziva v domacim bazenu, kdy vecer po koupani zachloruju a nez tam zitra odpoledne nekdo poleze, je chlor prakticky vyprchalej, voda desinfikovana a tejden to vydrzi.

upřímně, "gumovým" obdobím jsem si prošel taky a nakonec jsem stejně skončil u plechového, napůl zahloubeného. Cenový rozdíl je minimální, užitná hodnota násobně větší, údržba a úspora vody neskutečná (bazén vypouštím na zimu jen těsně pod skimmer, trysku zaslepím a celé to přikryju nafukovací kupolí.)

Ty nafukovací mají problém v tvaru - reálně cca 1/4 plochy je pod límcem, celé se to při vodních hrátkách dětí třese a prakticky se v tom nedá ani moc plavat (lehnout na vodu). Plecháč má reálně skoro metr vody, pravidelné okraje, snadnější údržbu a je v podstatě "na furt", jen čas od času je třeba vyměnit folii (já ji mám už 4. rokem). U plecháčů je problém se založením (a samozřejmě ideálně to chce pevné stanoviště), ale to je asi tak vše. Pokud je to pro děti, tak ideální volba.

Souhlas. Jen dodám, že správné PH je pro začátek nejdůležitější, jinak je veškerá ostatní chemie víceméně k ničemu.
Máme 8-9 let menší bazén, cca 20m3 a než jsem se všechno správně naučil, trvalo mně to snad dva roky.

Každou chvilku byla voda mléčná, zakalená nebo zapáchala. Potom jsem nastavil pravidla, že tam nikdo nepůjde bez toho, aniž by se před vstupem do bazénu opláchl, jinak že do bazénu už nepůjde. A ono to zafungovalo. Posledních 6 let je voda jako křišťál.

PH tester kupuji v akvaristice za 100,-, chlor tester v Mountfieldu. Tablety používám jen ve vedrech. Jinak jen savo a na snížení PH na hranici kolem 7,0 kyselinu solnou, občas preventivně vločkovač. Spotřeba chemie se snížila o polovinu, ale hlavně je voda
po celou sezónu krásně čistá. Co se týče sava nebo přímo chlornanu sodného, tak zvyšuje hodnotu PH.

Tak mne napadlo řešení těch vývodů. Pokud by jsi tedy chtěl dodělat boční vývody do plastu bazénu, co tak použít dřezovou výpust a připojovací hadici (viz odkaz). Do boku v příslušné výšce vystřihnout přesně (možná trochu menši) otvor, z obou stran ještě dát kroužky z tenké gumy a naplácat na všechny plochy mamuta. Pak fest dotáhnout a na výpust napojit hadici a pak vhodné další hadice, (případně přes redukce) na filtraci. Aby nedocházelo vahou k vychýlení dolů, provést mechanickou aretaci vývodů podpěrami. Podle mne by to mělo držet. ;-)

https://www.hezkakoupelna.cz/sapho-drezova-vypust-zatka-s-uchem-cv1020
https://www.hezkakoupelna.cz/sapho-flexi-pripojovaci-hadice-1-1-2-40-50-plastova-matka-gsp6500

Když už je tu taková dobrá debata, tak nemáte někdo tip na kvalitní elektronický měřič O2 a pH? To šaškování s tabletkama mě nebaví.
Bahno dal zajímavý odkaz ale trochu mám problém věřit tomu, že to za 6 USD bude měřit nějak rozumně přesně... :)

Ja se taky bal, ale 6USD je tak malo, ze to clovek riskne. A svete div se, zkalibruju na blbym praskovym pufru a ono to funguje. Namicham 0.1mol/l NaOH roztok, buch a na display 12.0, jak z ucebnice.
Chce to akorat pravidelne oplachnout sondu destilkou a sem tam znovu zkalibrovat, ale fakt je ze po 1 roce jsem dotahoval 0.1 rozdilek.
Ale ty verze s displayem po 0.01, tomu se nechce verit ani me, ale z hlediska toho na co ho pouzivam - sumak.
EDIT: bacha na spravny a bezbublinovy zanoreni sondy - jde ho strcit do roztoku tak, ze ukazuje blbe.

To srani se s hadicema pres vrch je na hovno...:-)

Takze jsem koupil v akci v Tescu Tampu 3,66x0,91, a na Marimexu piskovou filtraci (Prostar 3 - v setu s vysavacem, sitkou i piskem), ktera zvlada i bazeny az do 15 kubiku. Na vodarnach si domluvim dovoz 7 kubiku pitne vody a na rezavou studnu a souseda kaslu...:-) Snad do konce leta vydrzim.

Diky vsem za podnety a rady!

Rozumne reseni...
HINT: az budes vysavat, prepni filtraci na vypousteni. Sice to trochu vody stoji, ale nema cenu si zahnojovat pisek tim nejvetsim bordelem, nehlede na to, ze takovej naval bordelu to obvykle na 100% nepobere a je to nekonecnej boj. A pak vycistit sitko filtrace, to se taky zanasi casto.

Ještě má připomínka do "fóra" k čistění a vysávání kalu a filtraci. Mé zkušenosti za 15 let. Jak říká Jan, před vysáváním kalů spustit na filtru chvíli proplach/výplach (pokud byla filtrace v chodu delší dobu- až odteče kalná voda), pak provést odsátí kalů přes filtraci a poté opět provést proplach/výplach filtru. Určitě menší ztráta vody, než provádět odsávání a vodu vypouštět ven jak píše bahno. Místo hadic originálních používám na okruh čerpadlo-filtr-kolektory-bazén klasické PVC hadice na vodu 5/4-1" a na vysávání kalů přes kartáč 3-4 ks spojených hadic plastových ze starých vysavačů. A tu vysavačovou hadici (vsouvací koncovku) vsouvám přímo do otvoru ve skimeru, po odstranění sítka skimeru. Ty hadice na okruhu vydrží podstatně déle a ty vysavačové jsou zase podstatně měkčí a lépe se s nimi a kartáčem manipuluje a svinou se do menšího svitku. Další zkušenost, místo flokulu (pokud se případně začne bělat voda) je výhodnější používat projasňovač. Je sice dražší, ale je potřebné menší dávkování, takže vyjde levněji a zdá se i účinnější. A ještě drobnost, u velkoplošného kartáče jsem zkrátil štětiny, což pak vytváří, pod ním, větší podtlak a odsávání je intenzivnější ;-)

To teda nevim, na proplach potrebuju nejaky 2-3 minuty, na usazeni pisku dalsi minutu, kdyz to udelam 2x, jsem na nejakejch 6-8minutach co voda tece mimo bazen. Za tu dobu mam vysato...
Nevim, proste kdyz vysavam vysrazenej zelezitej bordel do filtace, nikdy toho nepobere 100% a pak je z toho nekonecnej boj. Proto imho lepsi vysavat pryc. Mozna kdybych luxoval par steblicek travy a trochu pisecku, vezmu to pres filtr, ale zatim z my zkusenosti lepsi to plivat ven rovnou, ty 2-3cm vypusteny vody snadno doplnim.

Jen tip: Před montáží bazénu s plechovou konstrukcí marimex, jsem pod bazén zakopal potrubí. Do dna bazénu jsem udělal pro folii speciální přípoj na potrubí. Vtok vody do skimmeru jsem mírně omezil tak aby asi dvě třetiny vody do fitrace bylo nasávané přes spodní vstup. Výstup z filtrace pod hladinou vody pod úhlem tak, že za chodu filtrace se voda v bazénu roztočí. Tím dojde rotací vody i k pohybu kalů, které se spodním vtokem odsávají. Tím došlo k velkému omezení kalů na dně bazénu a pokud se nějaké usadí, stačí smetákem na tyči kaly zvířit.
Udělal jsem vstup uprostřed bazénu, ale jak praxe ukázala, nejúčinnější sběr nečistot by byl asi metr od kraje bazénu. Samozřejmě znamená to oproti vysávání mimo filtraci větší zanášení filtru, ale to není velký problém.
8-):beer:

Já jsem ten vtok vyrobil, tak že na dně je takové nerezové víčko asi 10cm v průměru, děrované a po obvodu sešroubované se spodním dílem tak, že svírá folii. Dírky jsou asi 6 mm průměr, aby nebylo možné do otvoru strčit třeba prst.
Myslím, že asi bude možné díly pro prostup stěnou bazénu koupit. Asi se něco takového dělá pro napojení filtrace a snad to jde koupit samostatně.

Teď jsem zkusil hledat a tady se určitě něco najde http://www.bazeny-obchod.cz/trysky-vypusti-sani/astral-v_1005
Teda když vidím ty ceny to si snad dělají p.....

Zero, ve Tvém odkaze jsou ty výpusti, ale jsou poměrně drahé. Ale dala by se na to použít i ta dřezová výpust, co jsem navrhoval výše pro provedení do boku bazénu bez vývodového otvoru. A bylo by to asi levnější.
Jinak mě ještě napadlo, pokud se bazén zakládá, je dobré dno mírně svahovat do místa, kde nořím ponorné čerpadlo při vyprazdňování bazénu a v tomto místě zhotovit prohlubeň s pozvolným přechodem, fólie se poddá. Při vyčerpávání pak čerpadlo vyčerpá všechnu vodu z bazénu.
Další typ pro "inspiraci". Čerpadlo filtru je ovládáno-spínáno, pokud jsou použity kolektory pro ohřev sluncem, přesným stavitelným elektronickým digitálním termostatem (na Aliexpressu za pár korun), jehož čidlo-termistor je umístěn v horní trubce kolektozrů a při ohřátí se zapne čerpadlo a při poklesu teploty se vypíná. A tak i večer se pak samo vypne. Takže, pokud není nutné aby běželo stále, je v provozu pouze když je slunce a voda se ohřívá a neni nutné je vůbec ručně ovládat..?

Na tom obchodě je to drahý až hrůza. Kousek plastu. Ale určitě se dá přizpůsobit něco jiného, třeba ty dřezové vývodky.
Udělat prohlubeň v místě vtoku je vhodné, prohlubeň zlepší zachytávání nečistot do vtoku. Spodní sání filtrace má ještě jednu výhodu. Pokud je potřeba bazén vypustit, stačí z potrubí vytáhnout špunt. Na to mám ve vedení speciální odbočku.

To už je lepší použít spíše tuhle trysku a "vybrakovat" směrovací kuličku a případně doplnit dalšími otvory a propojit na společný přívod se skimerem k čerpadlu - viz Zero. Nebo do ní udělat zátku, případně dát na výpustnou trubku uzavírací ventil, nebo sevřít výpustnou hadici svěrkou, pro účel vypouštění. A cena je pouze o cca stovku vyšší.
V květnu jsem prováděl, po pěti letech, opět výměnu folie a uvažoval jsem o tomtéž. Hlavně z toho důvodu, že by šlo vypustit bazén bez čerpadla. Ale nakonec jsem od tohoto záměru upustil, neboť "ponorkou" a hadicemi od vysavačů (které používám rovněž k vysávání kalů), bazén 4,60/0,9- cca 15 m3, vyčerpám za cca 2-3 hodiny. Napouštění pak provádím běžným čerpadlem pro vodovod našeho RD a napustím jej ze studny za cca 20 hodin.

http://www.bazeny-obchod.cz/bazenova-tryska-vratna-00334.html
http://www.bazeny-obchod.cz/bazeny-obchod/soubory/Trysky/00334.pdf