Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Oprava starého kola

Duše bývají docela univerzální. Takže jestli máte například 32-630 tak vyberte takovou, která má 630 (např. 600 až 640) a průměr spíš větší, pokud bude na výběr. Oni se překrývají a jak jsem zjistil tak třeba 20-40 neni pro mých 40 nejlepší nápad, protože než se vytahá, tak plandá a navíc je víc natažená, což si myslím, že ji nečiní spokojenější, ale jinak to ničemu nevadí. Opište si ta čísla na lísteček a v prodejně kol vám ochotně poradí u duše neni moc co pokazit, tím že je natahovací a většinou bývá pro několik rozměrů (pozor ve značkových obchodech, tam jim to neni moc dobré říkat, značkové duše jsou asi jen na jeden rozměr, i když co může být značkovějšího než michelin https://www.bike-eshop.cz/duse/duse-michelin-airstop-a3-700x35-47c-35-47x622-635-799175-av-34mm ), spíš je strategické rozhodnutí jaký ventilek (já poslední dobou preferuju autoventilek, měly ho originální pláště, což býval problém, protože na to šla jen originální pumpa, ale dnes neni problém koupit šlahounek i se zpětným ventilem (ani se neptejte jak se to pumpovalo bez něj a i sehnat v devadesátých letech mototechně šlahounek na motorku bylo vítěztví, protože prodejna kol to nevedla, ta měla jenom na klasický)).

10" vám tam rozhodně nepůjde to je tak na náramek, vy potřebujete něco kolem 27" toto https://www.hupnakolo.cz/schwalbe-duse-40-62-584-622-av19 by mohlo vyhovovat. Ještě je tu jeden problém, používají se dvoje čísla, podle jedněch má moje kolo 622-42, podle druhých 700-42 a teď je potřeba zjistit, jaká jsou ta vaše, případně jaká obchod preferuje.

Jinak bych koupil do foroty brzdové špalky (originál na favorita s tou ocelovou ohrádkou už se sháněji těžko, ale pokud netrváte na retrovzhledu, půjde tam cokoliv co je na šroub) a lanka, i když jsou v pořádku, je dobré mít je připravené, protože po takové odstávce vám mohou nečekaně odstřelit při prudčím zabrždění (zůstane jen ta ohrádka a to moc nebrzdí a navíc vám to udělá drážku do ráfku, i když to dost brzo poznáte, takže to nehrozí). Jinak takové ty běžné úkony jako vše důkladně vyčistit a promazat, nakonzervovat sedlo (pokud je kožené, podle obrázku se zdá, že je) a podobně asi nemusím zdůzazňovat.

Jezdím také na starém kole a taky jsem se všechno tohle učil za pochodu. Co ale mám pocit, kdykoliv vyměnim nějakou opotřebenou součástku, která je originální (tudíž 40 let stará), ta nová nevydrží tak dlouho. Před 10 lety jsem měnil originál azbukou popsané pláště, byly sjeté na dvou místech už skrz (vzorek neměly už dávno, ale nijak to nevadilo), od té doby měnim pláště co dva roky. U duší je něco podobného, originální pláště byly neprůstřelné, takže jsem tak často nelepil, přesto jsem nastřádal kolem 10 záplat, ale nikdy jsem nezlikvidoval duši, ale to je asi pořád zásluha pláště. Ale podobné je to se šlapkami, řetězem a dalším. Teď minulý měsíc jsem měnil náboj a sedlo, tak jsem zvědavý, jak dlouho ty současné výrobky vydrží (náboj byl originální podle popisu v azbuce, teď tam je favorit, sedlo už bylo z jiného kola). Prostě když se něco pokazí, musím přijít na to, jak to opravit, protože tohle žádný servis nedělá (nebo by si to nechal patřičně zaplatit).

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny