Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno elektromotorek IGLA n.p. Č. Budějovice

Dobrý den, zoufale sháním tento malý elekromotorek (na prvním obrázku uprostřed), původně byl používán asi 40 let ve strojku na venkovní grilování - k naprosté spokojenosti všech. Po jedné zapůjčce mi byl strojek vrácen s motorkem, na kterém chyběla zadní plexisklová část (obrázek 3). Potřeboval bych buď motorek nový (asi marné volání), nebo z nějakého nefunkčího právě tu chybějící zadní část. Všem moc děkuji...

(za použití ilustračních fotografií z jiného fóra se omlouvám)

[4e1a1d1486f5d4b822b909897bb83b97fcdad72c.jpg]

[48e2521def6f0964fe5822ff3f1540438298cda6.jpg]

[ce6efc4ef46bacdf66ecb45b6c5904f6898c4fb9.jpg]

Následník Igla Gonio 3... Jeden předpokládám funkční se mi doma povaluje. Tuším, že na 2,4V (vyráběly se i na 4,5V). Jinak v e-shopu eshop.ceska-hracka.cz jich mají 41 ks skladem po 120Kč (v sedmdesátých letech stál 15, tenkrát československých) - necelých 20 vteřin hledání, u mě ho máš za poštovné.
Edit: Ke grilu bych ovšem doporučil inovaci, něco takového: 32835196483.html. Dávám první odkaz, na Aliexpress se tyto motorky s převodovkou dají koupi o dost levněji s dopravou zdarma. Jen je potřeba vybrat ten správný - zvolit vhodné otáčky výstupního hřídele a napětí. Bez čekání na doručení, ovšem podstatně dráž mají tyto čínské motorky v GME.

Pokud by jsi nějaký doma našel, bylo by to fajn, napájení je 4,5 V...
V tom eshopu jsem je taky našel - jsou jiného typu, napájení zezadu, ale v krajním případě....
Inovace - můj strojek vydržel přes čtyřicet let, než ho ten magor dodupal... (vyrobeno ve werku v Třinci :-)). Ten z Aliexpresu na mě moc dojem neudělal.
Díky za odpověď..

Motorky mam dva - jeden s patkami a druhý bez na napětí 4,5V - v tom mi paměť selhala :-) ). Tomu s patkami chybí jeden kartáček, ale nebyl by problém použít kartáček z druhého. Můžu ti je poslat oba, já je nepotřebuji, leda tak do muzea. S tím čínským se hluboce mýlíš, jsou to motorky používané i u nás průmyslově, jsou nesrovnatelně lepší a modernější než motorky Igla, které nebyly ani v době kdy byly běžné žádný zázrak, byly určeny do levných hraček. I jejich předchůdce byl lepší, měl kuličková ložiska, tyto motorky mají ložiska z nekvalitního plastu. Pravda, na gril stačí. A proti gustu žádný dišputát, nemíním ti to nijak rozmlouvat.

Jde mi hlavně o tu zadní část, ať ho nemusím měnit celý - nevím jestli bych ho dokázal vyměnit, za ty roky a tím teplem je tam všechno spečené..
O plastových ložiscích jsem neslyšel - v dobách dávných jsem pár motorků rozebral a na prťavé ocelové kuličky si dobře pamatuju..

"na prťavé ocelové kuličky si dobře pamatuju" - jo, to byly předchůdci těchto motorků, kuliček bylo pět a měly průměr 1,27mm (palcová míra). Tvůj motorek měl zřejmě taky už plastová ložiska - motorky s kuličkovými měly na hřídelce kotvy mosazné čelo, tento má plastové. Teď je jen rozhodující, odkud jsi - někde v okolí Pardubic bys ušetřil za poštovné... Jinak dám motorky do krabičky a pošlu kam budeš chtít.