Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vynechává kalové čerpadlo

Ahoj,
v podzemní nádrži na vodu mám tři roky staré kalové čerpadlo Einhell PS 1100 Niro Primex. Má poměrně lehkou službu - během léta vyčerpá obden vždy jednorázově asi 200 litrů dešťové vody do výše položené části zahrady.

Letos nicméně nefunguje dobře. Přečerpá třeba 50 litrů, pak se vypne, po dvou minutách se znovu zapne, přečerpá zase nějakých 50 litrů, zase se vypne... a tak dokola.
Podotýkám, že nemá žádnou automatiku, nic. Prostě je jenom zapojené do zásuvky.

Celou dobu je samozřejmě potopené v metru studené vody. Plovák mám úplně vyřazený, takže nějakým špatným kontaktem v plováku to nebude. Oběžné kolo není zaseklé a ani se mi nezdá, že by šlo nějak ztuha nebo drhlo nebo dělalo něco, co by aktivovalo "nějakou" tepelnou pojistku (silně pochybuju, že u levného čínského čerpadla nějaká je).

Co ještě prověřit? Jediné, co mě napadá, je prostě to otevřít a podívat se dovnitř na stav motoru atp., nicméně vůbec netuším, jestli se tyhle čínské srance dají rozebrat a následně zase snadno složit, aby stále těsnily... Tohle bych řekl, že těsní dobře (předchozí čerpadlo netěsnilo a vyhazovalo chránič).

Díky.

To je právě naopak. Čerpadlo je nejvíc zatížené, když pracuje do malé tlakové zátěže, třeba do malé výšky a silné hadice. Pak čerpá maximální množství vody a je nejvíc zatížené. Při odporu ve výstupu, třeba do větší výšky se čerpadlo odlehčuje. Nejlehčeji běží, když výstup ucpeme.
Právě při použití krátké silné hadice a do malé výšky se čerpadlo může přehřívat.
Pokud se dříve nepřehřívalo, může být vadná tepelná pojistka,nebo nějak napálený motor.

Ještě trochu k těm čerpadlům. Kal. čerpadlo se nechladí průtokem vody, chladí se celkovým ponořením tělesa do vody. Skříň čerpadla je v podstatě mimo motor.
S tím přehříváním při malém odporu na výstupu jsem se setkal v případě čerpadla které mám doma. Je to výkonné (1300W) čerpadlo dost drahé (6000,-), tuzemského výrobce. Když jsem napojil palcovou hadici a čerpal asi do výšky dva metry, čerpadlo po několika minutách vyplo.
Volal jsem výrobci, se snahou čerpadlo reklamovat. Bylo mi vysvětleno, co jsem výše psal o té zátěži. Doporučili mi abych dal delší, nebo slabší hadici, tím se čerpadlo trochu odlehčí. Udělal jsem to a bylo to v pořádku. I tak byl průtok vody hodně velký.
Ale v případě dotazu, je i možné, že může být problém i někde jinde.