Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nezajištěná ložiska v pojezdovém kole

Zdravím.

Potřeboval bych poradit, jak konstrukčně vyřešit zajištění kola na hřídeli, jestli to je v tomto případě vůbec možné. Potřebuji si vyrobit univerzální převážecí oj na různé věci (míchačka, katrovačka atd). Něco jako je tohle (foto č.1) Koupil jsem si pojezdová kola, jenže v nich nejsou žádným způsobem z žádné strany zajištěna ložiska proti vyjetí. Podle mně, by mělo být uvnitř kola osazení, o které se ložisko opře a zvenčí zajišťovací segrovka. Pokud to v tomto stavu dám na hřídel, tak mám obavy, že kolo může z ložisek vyjet. Na vnějším konci hřídele by byl šroub s podložkou, která by se opírala o vnitřní kroužek ložiska a tím bránila ložisku vyjetí z hřídele. To ale neřeší zajištění samotného kola na ložiskách. Podle mého je toto kolo celé špatně navrženo. Nebo jak to udělat?

Děkuji

Bude to lisované, ale spíše lepené tmelem Loctite.
Uvnitř by mělo být osazení pro vnější kroužek ložiska. Fotky pěkné, ale nepoznám to.
Můžeš ložiska jistit šroubem, ale hřídel musí mít délku osazení pro vnitřní průměr ložiska delší než je vnější rozměr uložení ložisek.
Nesmíš šroubem ložiska stahovat k sobě.
Zkusil bych jak pevně drží v uložení, případně přidat Loctite 603 a dál dle tvého plánu.

Ložisko tam je jen lehce naťuknuté, při zatlačení jsem ložisko asi o 2mm zatlačil dovnitř. Uvnitř žádné osazení není, jen tam jsou 4 ďubky :-) jakoby od důlčiku z vnější strany - to mám asi imitovat vnitřní osazení pro ložisko. Celé uložení (ráfek) je z cca plechu 0,5mm. O tom vlepení jsem už taky přemýšlel, V práci taky používáme pro tyto účely Loctite - nevím teď jaký přesně (tmavě zelený). Celé to kolo bude asi pěkný Čínský šunt.

Kolečko je z Indonésie. Pokud můžeš jedno ložisko vyndat tak si nařež rozpěrnou trubku dovnitř kolečka. Osobně bych hřídel pouze provrtal a použil podložku a závlačku z každé strany kolečka. Podobnou ojku jsem si vyráběl letos v zimě ale kolečka jsem používal socialistická.