Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nezajištěná ložiska v pojezdovém kole

Zdravím.

Potřeboval bych poradit, jak konstrukčně vyřešit zajištění kola na hřídeli, jestli to je v tomto případě vůbec možné. Potřebuji si vyrobit univerzální převážecí oj na různé věci (míchačka, katrovačka atd). Něco jako je tohle (foto č.1) Koupil jsem si pojezdová kola, jenže v nich nejsou žádným způsobem z žádné strany zajištěna ložiska proti vyjetí. Podle mně, by mělo být uvnitř kola osazení, o které se ložisko opře a zvenčí zajišťovací segrovka. Pokud to v tomto stavu dám na hřídel, tak mám obavy, že kolo může z ložisek vyjet. Na vnějším konci hřídele by byl šroub s podložkou, která by se opírala o vnitřní kroužek ložiska a tím bránila ložisku vyjetí z hřídele. To ale neřeší zajištění samotného kola na ložiskách. Podle mého je toto kolo celé špatně navrženo. Nebo jak to udělat?

Děkuji

Předmět Autor Datum
Bude to lisované, ale spíše lepené tmelem Loctite. Uvnitř by mělo být osazení pro vnější kroužek lož…
Stefran 09.06.2019 09:28
Stefran
Ložisko tam je jen lehce naťuknuté, při zatlačení jsem ložisko asi o 2mm zatlačil dovnitř. Uvnitř žá…
Matyas xl 09.06.2019 10:01
Matyas xl
Zelený by mohl být právě 603, ale ono je hodně druhů. Stačí ti tmelení do 0,1 mm jakýkoli řídký Loct…
Stefran 09.06.2019 10:52
Stefran
Kolečko je z Indonésie. Pokud můžeš jedno ložisko vyndat tak si nařež rozpěrnou trubku dovnitř koleč…
nerady 09.06.2019 13:26
nerady
Ak matka, prípadne nejaká pod matkou osadená vymedzovacia podložka (ideálne z klzného bronzu) presah…
Nuda 09.06.2019 10:36
Nuda
Ona vevnitr neni rozperna trubka na vnitrni krouzky? Osazeni tam nehledej, to se resi zvenku podlozk…
Umfa 09.06.2019 10:58
Umfa
Děkuji všem za názory, vyrobím rozpěrnou trubku a ložiska vlepím. poslední
Matyas xl 10.06.2019 09:18
Matyas xl

Bude to lisované, ale spíše lepené tmelem Loctite.
Uvnitř by mělo být osazení pro vnější kroužek ložiska. Fotky pěkné, ale nepoznám to.
Můžeš ložiska jistit šroubem, ale hřídel musí mít délku osazení pro vnitřní průměr ložiska delší než je vnější rozměr uložení ložisek.
Nesmíš šroubem ložiska stahovat k sobě.
Zkusil bych jak pevně drží v uložení, případně přidat Loctite 603 a dál dle tvého plánu.

Ložisko tam je jen lehce naťuknuté, při zatlačení jsem ložisko asi o 2mm zatlačil dovnitř. Uvnitř žádné osazení není, jen tam jsou 4 ďubky :-) jakoby od důlčiku z vnější strany - to mám asi imitovat vnitřní osazení pro ložisko. Celé uložení (ráfek) je z cca plechu 0,5mm. O tom vlepení jsem už taky přemýšlel, V práci taky používáme pro tyto účely Loctite - nevím teď jaký přesně (tmavě zelený). Celé to kolo bude asi pěkný Čínský šunt.

Kolečko je z Indonésie. Pokud můžeš jedno ložisko vyndat tak si nařež rozpěrnou trubku dovnitř kolečka. Osobně bych hřídel pouze provrtal a použil podložku a závlačku z každé strany kolečka. Podobnou ojku jsem si vyráběl letos v zimě ale kolečka jsem používal socialistická.

Ak matka, prípadne nejaká pod matkou osadená vymedzovacia podložka (ideálne z klzného bronzu) presahuje vonkajší priemer obvodu ložiska a svojim priemerom zasahuje až po samotné teleso kolesa (disk), potom by sa disk kolesa namal vysúvať z ložiska narazeného pevne na oske. Vymedzovacie podložky by mali byť osadené na oboch stranách kola.

Predpokladám, že ložisko by malo byť narazené do disku kola až po tepelnom nahriatí metalického disku. Alebo je obojstranne zadeklované (zpuzdrované) ložisko v puzdre disku podlepené pevnostným, metalickým lepidlom, lebo určite prežije samotnú vec a teda nie je nutné ložisko meniť.

Tvoja obava z vadného konštrukčného riešenia by bola na mieste jedine v tedy, ak by sa dalo ložisko miernymi údermi kladivom, napríklad na špalík z tvrdého dreva vyraziť, vysúvať, posúvať z disku kola.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru