Otvírák na konzervy - Jak ho účinně vyčistit?
Dobrý den,
Mám otvírák tohoto typu.
Po čase je však už narezlý a černý.
Opláchnutí pod vodou už nemá vliv, tak jsem ho namočil na několik hodin do octa. Trochu to pomohlo a bordel se částečně uvolnil, takže ho šlo ručně nožem odstranit.
Přesto to není ideální.
Neznáte, prosím Vás, nějaké účinnější řešení?
Děkuji
Tuk očistí lépe hydroxid, ne kyselina (ocet).
Než ocet, to by pomohl lépe i Jar a horká voda.
Tak ocet je hodně slabá kyselina. Co se týče hydroxidu, můžete být prosím konkrétnější?
Asi myslíte Hydroxid sodný - Louh? Ten bohužel nemám. Nešla by použít soda?
Já bych doporučoval ho hodit do myčky nádobí a hotovo.
Sorry, ale myčku nemám.
Pokud to nehodíš do myčky, nalož to do horké vody a přidej lžíci prášku na praní, to je v základu soda, někdo jí má i doma jako krystalovou sodu. Můžeš i povařit, ovšem netuším, jak se zachová plast při 100°.
OK. Sodu mám a našel jsem pěkný návod
Ale nepochopil jsem to, čím konkrétně to vydrhnout. Něco s tak nepravidelným tvarem se dost blbě dělá. Co by jste mi doporučil?
Děkuji
Starý kartáček na zuby.
Čistě náhodou jsem se zeptal známého, co si o tom myslí. A nedoporučil mi to.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak tenhle postup je dobrý u klasického nářadí, ale ne v tomhle případě, protože na ozubených kolech je mazivo pro "hladké" otáčení. A použitím sody, bych ho odstranil.
Co myslíte Vy?
To je jasne, ze mazivo se odstrani. Pak to namazete znova Kapka oleje, treba OL-J100 tam vydrzi pekne dlouho.
Jo to je problém očistit a přitom neodmastit. Je to stejný problém jako prostředek který odmastí nádobá a ne ruce - to je samozřejmě blbost.
Někde doporučovali ocet se sodou (nevím v jakém poměru nebo koncentraci), ale nevím jestli to neni kontraproduktivní.
Mazivo je stejně potřeba časem doplnit, já na tyto věci používám kosmetickou vazelínu (která je jinak dobrá na promaštění rukou), která snad neni nijak zdravotně závadná.
Nejde o to jaký ale spíš v jaké koncentraci. Jestli ten, co se sype do odpadu (99%) nebo ten, kterým se vyvolávají fotky (1.5%).
Pokud nepomohlo odmočení v octu ani jaru, tak asi nezbývá, než se s tím smířit.
A nemůžete si ten louh koupit? Například ve formě přípravku na čištění odpadů, jako je třeba Krtek?
Krtek už se asi neprodává, ale NaOH se dá běžně koupit v drogerii. Jen proboha nerozpouštět podle Nudovy rady ve vařící vodě!!!!! Na koncentraci příliš nezáleží, lepší je větší. Jen opatrně, sodný (draselný) louh je velice silná žíravina a při rozpouštění se roztok velmi silně zahřívá!!! A zabránit kontaktu s hliníkem (a jeho slitinami) - dojde k bouřlivé reakci. Sodný louh výborně rozpouští tuky, i ty "zgumovatělé" rostlinné, které jinak téměř nelze odstranit.
Asi před dvěma týdny jsem ho kupoval v drogerii Teta. Měli tam minimálně tři druhy čističů odpadů na bázi NaOH. Krtek, ještě jeden sypký ve formě "mikrogranulí" a tekutý.
Aha, mě to před časem řekli v drogerii. Ale je to v zásadě jedno, Krtek je v podstatě čistý NaOH a cena louhu není vysoká (pokud louh není levnější).
Firma kde pracuji nakupuje 1kg tekutého 50% NaOH cca za 5Kč, takže ten tekutý čistič v maloobchodě je minimálně 20x dražší. Maloobchodní ceny tekutého 50% louhu netuším, ale ani ty čističe odpadu nejsou cenově katastrofa, která by člověka zruinovala.
Tekutý louh (koncentrace 25%) se v maloobchodě sežene jen obtížně a navíc ve velkém balení. Hydroxid v pecičkách mají v drogeriích běžně, cena od cca 40Kč/kg...
Mě teda až zaráží, jaká může být věda, očistit otvírák na konzervy.
Jestli je to něco jako na uvedeném obrázku, tak se nejedná o tak složitý tvar. Navíc trochu nechápu, jak se může otvírák tak silně znečistit, že je to až na oškrabování nožem. Asi bych raději zvážil, za pár korun koupit nový otvírák.
Ale přesto. Silné nánosy bych oškrabal třeba nožem. Pak bych se podíval v kuchyni, jestli se tam někde neválí tekutý písek na nádobí třeba Cif, co prý vyčistí a nepoškrábe. Pomocí nějakého kartáčku bych to vydrbal tím prostředkem. Pokud by na tom byla někde rez, podíval bych se do koupelny, jestli se tam někde neválí tekutý prostředek "na rez a vodní kámen". To jsou prostředky, které lze nalézt snad v každé domácnosti. Tím prostředkem bych odstranil zbytky rzi.
S mazáním takto složitých převodů, bych si nedělal starosti. Pokud ano, na třecí plochy bych kápnul maličkou kapku nějakého oleje, třeba i jedlého.
Myslím, že úkol by byl v podstatě splněn.
Omlouvám se, minulý týden jsem bohužel nemohl.
Jenže, když jsem si dnes pročítal příspěvky, tak má z toho smíšené pocity.
LOUH nemám (bohužel, ani nikdo známý ho nemá). Není sice drahý, ale nechci kupovat nemalé balení z důvodu jednoho použití.
Navíc, je nebezpečné s tím pracovat a agresivnější přípravek by odstranil maz, který by bylo potřeba doplnit.
Mám teda použít LOUH (nebo něco jiného) nebo raději koupit nový otvírák? Jde taky o to, že ho mám už hodně dlouho - min 8 let.
Děkuji
Chápu, že za tu dobu si majitel dokáže k otvíráku vytvořit citový vztah, ale tolik času bych tomu věnovat nedokázal. Už by byl v popelnici.
Uznávám, že některé produkty používám, dokud fungují, bez ohledu na to, že jsou technicky podprůměrné. Ale to se týká spíše elektroniky. Rozhodně mezi ně nepatří otvírák. A taky jde o to, že nechci zbytečně vytvářet odpad.
Ale souhlasím, asi bude nejjednodušší a nejbezpečnější koupit nový.