Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem mazání moto řetězu - speciální ventil na nádobku

Zdravím všechny, potřeboval bych něco vykoumat. Sestavuju si automatické mazání řetězu na motorku a řeším jeden problém. Zásobník oleje bude z nádobky na brzdovou kapalinu a potřebuju aby z něho olej vytékal až když bude nádobka v pohybu (při jízdě). Vím, že to tak funguje u jednoho komerčního mazání, jen jsem neměl možnost to vidět na vlastní oči. Jak toho docílit? Šlo by to vyřešit nějakým malým elektromagnetickým ventilem (nevím z čeho), ale radši bych to měl mechanické bez drátů.

Nejsem motorkář, takže nevím, jestli něco takového existuje profesionálně vyráběného.
Ale připadá mi divné, že by u motorky měl být řetěz průběžně domazáván stále během jízdy.
Něco jiného je třeba mazání řetězu pily. Tam je olej stále otírán řezaným dřevem a je nutné ho doplňovat.
Myslím, že u motorky stačí řetěz potřít olejem po nějakém počtu najetých kilometrů podle potřeby.
Stálé přimazávání řetězu (pokud není krytý) způsobí nejspíš pocákání okolí řetězu přebytečným olejem, jeho odstřikem. Vyrobit amatérsky samočinný dávkovač oleje tak, aby nedošlo k přemazání, tedy přidávání oleje bylo velmi malé, bude dost obtížné.
Pro představu: třeba použít čerpadlo z motorové pily. Bylo by normální na řetěz nakapat třeba dvě deci za hodinu jízdy?
Přiměřené se mi zdá, tak možná, dávkovat olej na řetěz asi tak jenu kapku za hodinu. I tak by po několika hodinách, či dnech byl řetěz asi přemazaný a došlo by k odstřikování oleje.
Takové dávkování jednoduše vyrobit jednoduché nebude.
Pokud by se mělo přesto domazávání řešit, nedělal bych to nějakým kapáním oleje na řetěz. Použil bych knot vedoucí ze zásobní nádobky zvrchu, aby olej jen sákl knotem. Knot by se lehce ve vhodném místě na rozetě (tam řetěz nekmitá) dotýkal řetězu. Tím by se na řetěz dostávalo jen malé množství oleje, které by se pohybem řetězu rozneslo do všech jeho částí.
Takové řešení se mi zdá realizovatelné a funkční. 8-)

U nekrytého řetězu motorky jsou možnosti jak ho mazat:
1) sprejem na řetězy, většinou lepivým - takže se na něho časem nalepí různý bordel který pak působí jako brusná pasta, řetěz se pak musí čistit a nanést nový nástřik sprejem
2) mazat olejem ručně jednou za čas (třeba jednou za 500km - to bych mazal na každou druhou jízdu - otrava)
3) Profesionální vyráběné přimazávače, dávkují olej na řetěz řádově v kapkách za minuty (u některých lze nastavit interval) a třeba po jízdě v dešti nebo prachu pustit o pár kapek více - tím se řetěz propláchne, případné nalepené nečistoty odletí s olejem a tím odpadává čištění řetězu. Pro představu - 500ml oleje stačí cca na 4-5000km. Když se to dobře nastaví tak olej by moc odstřikovat neměl.

Nápad s knotem zní zajímavě, otázka je jestli by to stačilo. Ještě mě napadlo udělat nějaký hrot na způsob kuličkového pera a ten opřít o rozetu, ale zatím žádný nápad jak to provést.

Netušil jsem, že motorky mají ztrátové mazání řetězů. Knotem se likvidují plevele ( např. ty co vyčuhují nad jahody se likvidují knoty s příslušným sajrajtem). Osobně se domnívám, ale že knot by se o řetěz předřel.