Předmět Autor Datum
Otážka je dost neurčitá a nejasná, takže neočekávej příliš jasnou odpověď.
Prasak 07.06.2019 22:46
Prasak
kdyby šlo o neregulované vyšší napětí, řeší se to srážecím odporem. regulovat přímo napětí ledky nem… poslední
lední brtník 07.06.2019 23:01
lední brtník

kdyby šlo o neregulované vyšší napětí, řeší se to srážecím odporem. regulovat přímo napětí ledky nemá žádný smysl, změna/chyba 0.1V dělá 10-násobný rozdíl svítivosti (představ si charakteristiku zenerky).
protože se na tom odporu ztrácí 30 a více procent energie, je efektivnější regulovat proud, pak není třeba předřadný odpor.
a zase je k dispozici buď primitivní lineární regulátor (co se neztratí na zátěži, ztratí se na zdroji), anebo buzení ledek velkými impulsy s různě úzkou střídou = střední hodnotou, obdoba blikaček na kolo. tato regulace může probíhat 1000x za vteřinu, takže blikání není okem viditelné.

a teď k tvému dotazu: asi se ptáš, jak z celkem houby světla za den a mizerné účinnosti fotodiod (~10%) dostat energii, která uživí ledky celou noc. viz výše: pak už záleží na každých pár procentech účinnosti.

odhadem tipuju, že doba psaní odpovědi a odpovídající cena práce je dražší, než cena toho čínského zahradního kolíku. má to smysl?
jestli pro tebe ano, staň se dealerem těch fujtablových lucerniček a na podrobnou opověď (a příslušné měření osciloskopem) si vydělej prodejem těch krámů. jinak je to pro všechny ztráta času.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru