Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Domáci vodáreň

Dobrý deň!
Teraz som kúpil domáci vodáreň a kúpil som k tomu aj sací filter. V predajni mi do poručili kúpiť /zapojiť/ T kus medzi čerpadlom a filtrom pre jednoduchší nalievanie vody do systému, ale na nete som našiel zapojenie dom vodárni a tam píšu že treba zapojiť aj spätnú klapku medzi čerpadlom a filtrom ale v predajni mi o tom ne hovorili nič.
Treba tam tá spätná klapka alebo je to zbytočné? V sacom koši je spätná klapka.
Sacie potrubie má dĺžku 7m.
S pozdravom.

Stačí klapka dole vo vode v najnižšom bode a tá je v sacom koši na nasávacom potrubí. Slúži k tomu, aby pri zavodňovaní sacieho potrubia a telesa čerpadla, voda nepadala vlastnou tiažou nazad do zdroja.

Spätná klapka pridaná ako bonus do medzi potrubia je výhoda v prípade, ak budeš čistiť nasávací filter od nánosov, aby ti voda nespadla z čerpadla a nemusel si zakaždým po čistení filtra zavodňovať sústavu.

Filter na sacie potrubie by mal byť určený iba na zachytenie jemného piesku, nie na kal, drobný íl, slín, rozpustený pôdny humus v mikroskopických, či nano časticiach zrna gritu. Lebo by si sa ušaškoval neustálym čistením bordelu z filtra.

Sací koš má byť dostatočne vysoko od dna a vzdialený od stien studne, aby nenasával abrazívne nečistoty do čerpadla, čím sa ničia bronzové lamely a upchávka okolo hnacieho hriadeľa, ako aj sa derie samotný hriadeľ okolo upchávky. (Beda ak je čerpadlo vybavené guferami a nie teflónovým či lojovým motúzom s prírubou na doťahovanie, guferá sa rýchlo pieskom v okolí hriadeľa zničia)

V prípade narážaných studní je nutné ponorkou, kalovým, odstredivým čerpadlom, dostatočne dlhodobo prečistiť vodu od nasávacích sedimentov z pôdneho profilu.

Narážané studne nie sú to pravé orechové na rozdiel od kopaných, so 100cm betónovými skružami s dostatkom rezervy vody, lebo pôsobí obsah skruží, masa vody, ako prirodzená sedimentačná čistička pri prudkom, nárazovom odbere kvapaliny.

Dobrý den,zpětná klapka se umisťuje přímo nad sací koš,tudíž je přímo s košem sešroubovaná.Koš jako takový má klapku také,ale jen samotížnou a čas od času může dosednout nakřivo při vypnutí čerpadla a zavibrování sacího potrubí a voda zmizí do studny.Proto se zpětná klapka dává ještě nad koš jako pojistka,zpětná klapka má klapku na rozdíl od koše přitlačovánu pružinou a to je jistota kvalitního uzavření vodního sloupce,který je potřebný pro sání,jinak zavzdušníte a pokud nemáte chytrou elektroniku,tak čerpadlo zničíte.Kdekoli jsem toto namontoval,tam to dobře slouží,nápad není můj,převzato od starých poctivých řemeslníků,prověřeno desítky let.:-)