Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mereni impedance anteny

Nezna nekdo nejaky zpusob jak zmerit impedanci anteny na ruznych frekvencich a tim ziskat informaci pro jakou frekvenci se hodi nejlepe?
Hledam nejake levne reseni, mam k dispozici sdr ale muzu bud jen vysilat nebo jen prijmat (half-duplex) a 1Msps digitalni osciloskop (frekvence o kterych se bavime jsou ale okolo 433mhz).

Impendance anteny je sice dana konstrukci, ale nemusi byt 50 Ohm, antena nemusi byt dipol(resp ten dipol muze byt i pomerne znacne modifikovany) a impendance se swr naprosto souvisi - SWR je 1, prave tehdy kdyz je skutecna impendance rovna jmenovity a ma nulovou imagainarni slozku - viz shmittuv diagram.
Tipuju, ze antenou je nejakej "pendrek" a jak se takova vec chova je vzdycky otazka, uz jsem videl i "anteny" vyrobeny z v podstate odporovyho dratu, ty pak maj hezky SWR skoro vsude, akorat spis ohrivaj vzduch nez vyzarujou pole - nicmene koncovymu stupni se to libi.