Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mereni impedance anteny

Nezna nekdo nejaky zpusob jak zmerit impedanci anteny na ruznych frekvencich a tim ziskat informaci pro jakou frekvenci se hodi nejlepe?
Hledam nejake levne reseni, mam k dispozici sdr ale muzu bud jen vysilat nebo jen prijmat (half-duplex) a 1Msps digitalni osciloskop (frekvence o kterych se bavime jsou ale okolo 433mhz).

Potrebujes nutne impendanci nebo staci SWR? Na to druhy by k tomu SDR stacil sumovej generator a smerova odbocnice, pokud ale chces impendanci jako komplexni cislo, tak vektorovej analyzator. Teoreticky mustek + gener, ale na 433, to je spis teorie nez jednodusse realizovatelny reseni.
Najdi po okoli nejakyho lepe vybavenyho amatera, ten ti to zmeri. Pokud je pro tebe okoli Plzen, tak se zastav u nas.
Pripadne navodu na pouzitelny anteny na 70cm je plnej interfernet, nez nad necim badat a preladovat, jednodusi neco peclive vyrobit.

Díky moc za odpoved. O tom vektorovem analyzatoru jsem se take docetl. Bohuzel ho nemam a stejne tak generator sumu. Antenu potrebuju pro embeded system takze musi byt kratka a netroufam si na to udelat si ji sam kvuli loading coilu, misto toho jsem koupil nekolik cinskych sracek a doufam, ze aspon jedna z nich bude tahnout abych si jich mohl objednat vice. Zkusim se podivat jestli nekde na skole nemame laborku ve ktere by se necim v tomto duchu zabyvali.

Impendance anteny je sice dana konstrukci, ale nemusi byt 50 Ohm, antena nemusi byt dipol(resp ten dipol muze byt i pomerne znacne modifikovany) a impendance se swr naprosto souvisi - SWR je 1, prave tehdy kdyz je skutecna impendance rovna jmenovity a ma nulovou imagainarni slozku - viz shmittuv diagram.
Tipuju, ze antenou je nejakej "pendrek" a jak se takova vec chova je vzdycky otazka, uz jsem videl i "anteny" vyrobeny z v podstate odporovyho dratu, ty pak maj hezky SWR skoro vsude, akorat spis ohrivaj vzduch nez vyzarujou pole - nicmene koncovymu stupni se to libi.