Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna el. rozvodů v jádře

Dobrý den
V bytě u známých jsou rozvody v umakartu v naprosto šíleném stavu, teď se opět řeší další problém a to že když se rozsvítí tak praská v acidurkách a né málo takže je znemožněno svítit aby to nechytlo.
Jelikož se jedná o velmi chudé lidi a nové jádro nepřipadá ani v úvahu tak jsem se chtěl zeptat zda je možná výměna kabelů v jadře za měděné. Co myslite? Šlo by to a na kolik by to vyšlo?

loading...

Doporučuju výměnu kabeláže za CYKY a výměnu krabic - minimálně svorek v krabicích. CO BAKELITOVÉHO UŽ JEDNOU ZAČALO PRSKAT A HOŘET, TO UŽ NEBUDE BEZPEČNÉ NIKDY - v bakelitu se vypálí uhlíková cestička, která se kdykoli vlivem vzdušný vlhkosti znovu obnoví a hoří dál...
Rozvody jsou z části společný s kuchyní, kde jsou nejsilnější spotřebiče, který to celý neštěstí mají na triku :-/ Připrav se taky na výměnu svítidel "kopyt", pokud nejsou porcelánový, protože ten plast se při rozebírání rozsype stářím... ale to je za pár halířů.
Chránič bych doporučil na celý jádro při výměně kabeláže, tedy včetně kuchyně - tomu bych se asi nevyhýbal. :-( Jestli to je jednofázový byt, dej jističochránič 16/0,03A pro všechny zásuvky a za něj jistič na světla. Bude to celý chráničový i s tou nevýhodou, že to vypadne najednou - je to daň za levnou variantu :-/
V umakartovém jádru jsou instalační trubky, takže se vše jen znovu celkem snadno protáhne. :-) Trochu vopruz je rozdeklovat horní boční desku jádra v chodbě a dostat se nad strop, abys vytahal ty AL dvojlinky - jde to zpravidla od kuchyně až do rozvodnice nad vstupem a musí se to udělat celý najednou. Zvládl jsem to i s nějakým rozšířením v kafíčkový pohodě za den...

Jinak bych měl ještě jednu otázku.
To jiskření začlo až po namontování úsporné žárovky, tak jsem skusil vrátit klasickou wolframku a to už nic nikde nepraská ani nejiskří. A s tou úspornou když se rozsvítilo další světlo ve stejném obvodu akorát s wolframkou tak i ta úsporná začla svítit normálně, neblikala a nic nepraskalo. Proč tomu tak je? Tak či tak už máme sjednanou návštěvu elektrikáře...