Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zjistím zapojení 3F motoru (troj x hvězda)

Zdravím,

napadá někoho, jak zjistím zapojení 3F motoru, aniž bych na něj koukal ? Mám 3F čerpadlo ve vrtu a to 40m hluboko a chci na něj dát frekvenční měnič. Do čerpadla vede 5-tižilový kabel, ale nulák není zapojen.. Pokud si dobře pamatuji, tak i při zapojení do hvězdy není nutné, aby byl nulák zapojen.. Tahat ven se mi ho sakra nechce, je ku*evsky těžký. A fr měniče se dělají pro zapojení 400V nebo 3x230 :-( ..

Nulák se nezapojuje nikdy, je to prevence vzniku harmonických (tím nulákem by se uzavíral akorát proud třetí harmonické a ani se neptejte, co by se jím uzavíralo při chodu z měniče).
Pokud byl motor do teď připojený na 3x400 (neni bězné mít síť 3x230 resp. sdružené napětí je 400) tak je to jasné. A je jedno, jestli je do trojuhelníka nebo hvězdy.

Čerpadlo bude stopro v provedení D/Y 230/400V. Tedy je 3 fázově zapojené na 400V do hvězdy. Nula pracovní (modrý vodič) se nazapojuje, pouze ochranný vodič žlutozelený musí být spojen na kostru čerpadla a na ochrannou sběrnu PE, případně PEN (ve staré soustavě TN-C) v rozvaděči. V případě měření izolačního stavu motoru čerpadla se měří mezi jedním vodičem fázovým a ochranným PE.
Jinak měnič pak musí být opět 3 x 400V. U větších motorů, cca od 2 kW výše je vhodné připojit je k třífázově napájenému frekvenčnímu měniči na 400 V. Proud odebíraný ze sítě se tak rozloží mezi všechny tři fáze. V prvním odkaze je zapojení motoru. Jde tedy o schema motoru D/Y 230/400V. Ve druhém odkaze máš vše o zapojování fr.měničů.
https://www.mylms.cz/text-prehled-a-zapojeni-motoru/#y400v
https://www.mylms.cz/text-zapojeni-a-zakladni-nastaveni-frekvencniho-menice/