Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím natrieť drevený sud

Mam dreveny sud (vid.priloha) a chcel by som ho pouzit ako kvetinac na dvor. Obrusil som kovove obruce od hrubej hrdze, v priehlbinach nejake zbytky hrdze samozrejme zostali.

Otazka: cim to natriet? Rozmyslal som napustit len nejakym olejom, aby vyniklo to drevo. Ale mam obavu, ze kovove obruce zacnu hrdzaviet a postupne bude hrdza spinit aj drevo. Ak ho natriem nejakym farebnym luxolom a obruce klasickou farbou, tak to zas neukaze az tak pekne.

Mate nejake napady?

Předmět Autor Datum
A což nějaký syntetický lodní lak?Určitě jistější a trvanlivější než ten olej.
Karel04 21.04.2019 10:17
Karel04
Sud v prípade kvetináča vyplneného zeminou ti začne odhnívať zvútra, lebo ho napadnú huby, podhubie,…
Nuda 21.04.2019 12:13
Nuda
Zatial som to napenetroval pripravkom Lignolit hobby, je to nieco podobne ako sa natieraju krovy tym…
Palos2 21.04.2019 12:48
Palos2
Olej sa vsiakne, nespraví tieto hrubé, nepriedyšné, "nedýchavé" vrstvy, pod ktorými začne pracovať h… poslední
Nuda 21.04.2019 13:15
Nuda

Sud v prípade kvetináča vyplneného zeminou ti začne odhnívať zvútra, lebo ho napadnú huby, podhubie, plesne, drevomorka a následne drevokazný hmyz.

Jedine vraziť nejakú plastovú nádobu, 10l-15l PVC kýbel so zeminou s navrtanými dierkami do vnútra suda, aby voda dole odtekala, aj zo suda. Sud nebude v kontakte so zeminou.

Ale až pred jeho dôkladným namorením.

Ľanový olej napustený opakovane v troch vrstvách do dubového dreva má fungicídne vlastnosti proti podhubiu aj proti hmyzu. Následne na ošetrené drevo Fermež ľanová.

Ideálne je najprv namoriť suché drevo v horúcej vode z kanvice rozpusteným silným roztokom Zelenej skalice proti machu, prípade vo vode rozpustenou Modrou skalicou a následne napustiť vnútro suda ľanovým olejom.

Ak chceš zabrániť sudu prehniť, použi vhodnú chémiu s hĺbkovým penetrovaním dreva v neriedenom stave.
https://www.efarby.sk/fungonit-ochrana-dreva-proti-skodcom-p2394

Obruče najprv natri Odhrdzovačom T, ten obsahuje okrem kyseliny fosforečnej aj antikorózne vlastnosti a potom obruče natri 2x základnou na kov a 2x vrchnou na kov pre exteriér.

Zatial som to napenetroval pripravkom Lignolit hobby, je to nieco podobne ako sa natieraju krovy tym zelenym sajrajtom. Toto je priehladne, ma to posobit proti plesniam a hubam.

Do vnutra pojde plastovy kvetinac, takze zem nebude priamo v sude.

Rozmyslal som aj nad tym lakom ako sa pise v prvom prispevku. Je to dost hruby a nerovny povrch. Pred par rokmi som natrel budu pre psa takou hrubovrstvovou lazurou a po case sa to zacalo olupovat a vznikli nepekne cierne miesta pod tym.

Mozno je ale lodny lak kvalitnejsi, neviem, ci by vobec zatiekol do tych nerovnosti. Neviem aky je husty, este som s tym nerobil.

Co sa tyka lanoveho oleja, vlani som vyhodil liter, ze to uz asi nikdy nebudem potrebovat :)

Otazka: ak by som to natrel olejom a ukazalo sa po case, ze to nie je dobre, chyti na takto upraveny povrch este nieco ine, luxol a pod?

Olej sa vsiakne, nespraví tieto hrubé, nepriedyšné, "nedýchavé" vrstvy, pod ktorými začne pracovať hniloba a pleseň. Drevo musí dýchať in/out, nesmú sa póry celulózy a letokruhy absolútne zalepiť. (napríklad, ak by si napatlal drevo latexovými nátermi, duvilaxom, drevo zhnije).

Po olejových náteroch sa dá drevo oživiť, napríklad umyť oleje z povrchu a samotné drevo od oleja silným lúhovým roztokom, obrúsiť a znovu elegantne napustiť olejom alebo živicami.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hydroxid_draseln%C3%BD
- alebo lúh sodný, detto.

Luxol a lazúrovacie laky sú svinstvo, nebrať.

Lepšie sú transparentné laky podobné Luxolu určené na exteriér, ktoré sú detto založené na ľanovom oleji s prísadou prírodných živíc (podobné živici získané z kôry mastnej borovice) rozpustených moriacich olejov v organických rozpúšťadlách a detergentoch, ktoré pôsobia pred odparením hĺbkovo smerom do dreva.

Modrá skalica je ideálne, zdravotne nezávadné moridlo, len ju nedostaneš do hĺbky dreva.
-------------------------------------
Telegrafné, elektrické stĺpy z guľatiny, masívu mäkkého dreva, bukové pražce pod šíny sa morili pod tlakom 20bar v uzatvorených klávoch pri teplote 180°C tekutým asfaltom, penetrák + modrá skalica. Vydržia večne.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru