Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Střídavý proud

když už sem mezi odborníky tak mi tu třeba někdo může vysvětlit to co jsem nidky nepochopil: Střídavý proud - Když se střídavému proudu, potažmo napětí periodicky mění polarita (tedy směr toku proudu / napětí ) jak je možné že v zásuvce je živá jen fáze a nulák ne ? Protože podle frekvence tedy 50 hz by se 50x za sekundu měla změnit polarita a živý vodič by byl 25x za sekundu nulák a 25x za sekundu fázový vodič.

Proč by měl být nulák "živým vodičem"? Nemůže být, protože je uzemněný - má elektrický potenciál země. Ve fázi je nastřídačku kladné a záporné napětí (dokonce chvílemi i přes třista voltů) proti nuláku a tím pádem i zemi. Nulákem prochází proud tam a zpátky.