Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonstrukce starého domu

Zdravím,
zdědil jsem starší domek, který bych chtěl dát trošku do kupy. Rád bych udělal nějakou kontrolu stropů. Nevíte, jak ty stropy dříve dělali? V místnosti je klasickej rákos s omítkou a na půdě mají beton. Co bude mezi tím? Nějaká škvára?
Dále bych chtěl udělat okna. Myslíte, že nad těmi původními bude překlad nebo bude nutné ho tam dodělat?
Díky

Překlad nad okny bude, podle doby, kdy se stavěl barák. Často klenba, beton, železo atd.
Strop bude zespodu, omítka, rákos, podbytí, mezi trámy plevy, sláma a podobně. Pak záklop z neomítnutých (nesámované a podoné názvy) prken pře sebe, zásyp co bylo v okolí, dlažba půdovky či mizerný beton.
Vy mimo jiné musíte zkotrolovat hlavy trámů, to je to místo, kde je trám položen na obvodových stěnách.
Pak začnete kontrolovat a opravovat další.......

Daj sem foto.

Pokiaľ sú stropnice v suchu, sú zdravé. https://lnk.sk/azRY
Zrejme zo spodu sú pribité dosky na ktoré je nabitý rákos, ktorý je omietnutý. Hranoly sú vysypané medzi sebou škvárou na ktorej je poter. Stropnice hranolov budú zdravé, bez drevomrky bez škodcov.

Ak chceš podhľadový strop menej prácne vyrovnať, priheftni do stropných trámov rošt (hranolčeky zo smreku 30x50mm) na ktoré pripevni sádrokartón. Vznikne ti medzi sadrokartónom a omietnutým stropom vzduchová, 50mm medzera, ktorá blahodárne pôsobí na celú škálu materiálnej a imateriálnej pohody v užívaní interiéru stavby.

Podľa roku stavby a majetku investora budú vyrobené preklady od omietnutých masívnych hranolov z dreva, klenby z plných tehiel, armovaného betónu, L-ká železá vyplnené kvádrami, tehlami, až po originál tehlové či siporexové preklady.

Okenné rámy pokiaľ sú vyrobené z tvrdého dreva, okná sú špaletové, nemeň za nejaký plast. Akurát drevo opáľ, obrús, namor ľanovým olejom, prípade natri fermežovou farbou podľa odtieňa.

Pôvodné rámy okien sa dajú vyskliť a osadiť izotermickým dvojsklom. Dokonca ak sú okná špaletové, môžeš každé vonkajšie a vnútorné krídla osadiť lepeným dvojsklom čím v konečnom dôsledku budeš disponovať 2+2=4, teda dokopy získaš špaletové štvorsklo. Vo vnútri špalety okien získaš sklenníček na pestovanie priesad paprík, rajčín, zeleru apod. zo semena s ideálnou teplotou 10-15°C pre rast z naklíčenia než ich prepikíruješ do téglikov.