
fáze na ochranném kolíku
Zdravím,v odpovědích na dvoužilový zásuvkový rozvod varují rádci,že se při přerušení nuly dostane fáze přes připojený spotřebič na ochranné kolíky větve. Ale napětí se tedy rozdělí podle odporu zapojeného spotřebiče a okamžitého odporu těla proti zemi.Chápu to správně a jaké tedy bude napětí na těle při malém a velkém odporu zapojeného spotřebiče?Samozřejmě hrubý odhad při různém odporu těla.
tělo má zhruba 1-2 kohmy, záleží jak dobře se držíš.
když má někdo 2 vodičový rozvod, jistě se v domácnosti najdou i socialistické šetřivé rozdvojky co otáčely fázi.
přát mnoho zajímavých zážitků asi netřeba.
Otáčení fáze nijak nesouvisí s mým dotazem,rozdvojek,které otáčejí fázi jsou dnes plné kapitalistické obchody,protože to neodporuje normě.Doufal jsem,že mi odpoví někdo,kdo tomu rozumí.
normě to odporuje ve smyslu, že v domácnosti nesmí být zásuvky různě zapojené.
doslovní papouškovači socialistického učení budou tvrdit, že litera výslovně hovoří jen o pevných zásuvkách.
na to namítám, že záměrem normy nebylo hledat pro každou zásuvku jiné zapojení, ale chránit spotřebitele. proto třívodičové prodlužováky, proto neotáčející rozdvojky.
abb (privatizoval původního výrobce elektropraga) s touto ostudou rychle skončil, už 20 let se prodávají pouze překřížené rozdvojky (jsou vzhledově stejné). ostatně takový zmetek si nedovolila vyrábět ani čína.
že sis dodnes nevšim, že tomu nerozumíš a že neumíš obsluhovat ohmetr není můj problém.
To byses divil. Roztrojka - tři zásuvky v kole, jedna převrací fázi. Zahradní zásuvka ve sloupku, obě převrací. Prodlužovací kabel na bubnu z Horního Bachu se čtyřmi zásuvkami - dvě převrací. Prodlužovací kabel červený z Horního Bachu - nemá zapojen kolík - považuji za velmi nebezpečné, protože kolík je přítomen. Dával jsem podnět ČOI, poslali mne (slušně) do prdele.
Tohle bych jako problém celkem neviděl. V baráku to musí být všude stejně, ale v současnosti je jedno, zda fáze vlevo, nebo vpravo. Ovšem vždy bylo dobrým zvykem u nás, fáze vlevo. Na bezpečnost to vliv nemá, pokud člověk do zásuvky nerýpe a nespoléhá se pouze na "zvyklost".
Toto považuji ze velice nebezpečné.
Ovšem jako větší problém v současnosti vidím, že se prodávají levné dvoužilové prodlužovací kabely. Jsou sice definovány jako pro spotřebiče třídy II a mají v zásuvce plastové výstupky omezující vsunutí vidlice L+N+PE, ale pokud si "koumák" vyřízne ty výstupky (což není problém) tak pak může klidně použít tento prodlužovák i na zařízení třídy I a pak toto není vůbec chráněno proti neb. dotyku.
Já bych to jako problém viděl. Fáze sice nemusí být vlevo, ale v rámci objektu by to mělo být všude stejně. A pokud na jedné prodlužce máš fázi v každé zásuvce jinak, je to na přesdržku.
Však jsem psal, že v baráku (tedy objektu) to musí být vždy stejně. Ale pokud jde o prodloužení, rozdvojky a podobně, to asi nikdo nezajistí. Funkčně, ani bezpečnostně, pokud připojuješ správně zapojené el. zařízení I třídy, to ničemu nevadí. A u mnoha el. přístrojů a spotřebičů, které jsou dováženy že zahraničí (nejen z Číny), jsou i v jejich přírodních kabelech dokonce na vidlici černá fáze vpravo a modrá pracovní nula vlevo (barevně). Záměna těchto dvou nic neohrozí. Ovšem pokud je používán pouze jednopólový vypinač, pak se nevypíná fàze, ale pracovní nula. Což by být nemělo, ovšem toto se asi řeší pouze občas a vyjímečně, u některých výrobků, vypínačem dvoupólovým.
No jo, v elektrice se dějí různá zvěrstva. Jak v rámci neznalosti kutilů, tak v laxnosti výrobců a snaze to udělat hlavně levně.
Naše fáze vlevo má prý kořeny ve špatném obkreslení francouzské normy. Francouzi mají fázi vpravo a když se ta norma přebírala, tak to někdo prostě zaměnil (špatně obkreslil obrázek) a už to tak zůstalo. Ale to není vůbec problém, hlavní je kolík na uzemnění a jaký potenciál proti němu mají pracovní vodiče je úplně jedno (u nás vzácně, ale v USA se prý používá běžně zapojení na sdružené napětí s tím že je uzemněný střed, takže nejen že mají 120V, ale když si člověk šáhne (je jedno na který pracovní vodič), dostane jen 65V a to je velká šance přežít a důvod, proč si svých 120V stále drží).
Mám pocit, že ta americká soustava je izolovaná od země, nemá nulák uzeměn jako u nás. Tudíž by nemělo hrozit pokopání proudem.
Souhlasím pokud se jedná o napětí 120V. Ale soustava od země izolována není. Takže stále je napětí proti zemi na úrovni 120V a u nás napětí, z hlediska úrazu, nebezpečného.
https://www.mylms.cz/elektricke-vedeni-a-rozvody-elektriny-v-usa/
Už si zas tak dobře nepamatuju ze školy, jestli v USA je od země izolovaná, ale dávná 120 V ve staré Praze byla určitě od země odizolovaná a nekopala.
Nějaký svod to asi mělo, protože na intru jsme naměřili každý kolík 60V proti topení.
Tak v Horním Bachu prodávají červenou dvoužilovou prodlužku s normální zásuvkou, do které jde nacpat všechno. Nějakou dobu jsem žil v domění, že je to trojžilová, leč není.
určeno pro spotřebiče třídy 2 - dva čtverce v sobě - "živé" části v plastu. třeba dnešní vrtačky jsou tak dělané.
ale nechcu sem tahat samozřejmosti, původní dotaz jak lze z nadpisu zříti byl nejspíš o něčem jiném. ta dvoužilová prodlužka nemá kolík.