Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dřevěné "podium"

Dobrý den, ahoj, snad jsem tady správně.
plánuju v ložnici postavit takové dřevěné "podium", nebo zvýšené patro, kvůli úspoře místa a vytvoření úložných prostor.
Moje představa je taková:
Výška 1,2m, šířka 1,4m a hloubka 2m, umístěné v rohu místnosti.
Tři sloupce a tři řady sloupků, spojené mezi sebou nějakým užším trámkem a na šířku pak přehrazené prkny.
Na stranách u zdi počítám s ukotvením.
Po stranách posuvná dvířka a uvnitř úložný prostor. Nahoru by přišla postel.
Nosnost si představuji kolem půl tuny, protože postel váží dobrých padesát, já bezmála sto, k tomu manželka, něco bude vážit sama konstrukce, a chci mít jistotu, že tam bude opravdu hodně velká rezerva.
Moje otázky zní: jak silné dřevěné kvádry jsou potřeba?
Mám koupit KVH nebo obyčejný přířez?
A stačí ty 3x3 na tuto velikost, nebo jich mám dát na šířku či hloubku víc?

Někde na netu jsem vyčetl, že by snad měl stačit kvádr 4x6cm, ale neumím si to ověřit výpočtem.
Tak prosím buď o vzoreček nebo o minimální minimální rozměry nosných sloupů a trámků.
Předem děkuji :)

Pokud vážíš cca 100 kg a ještě tam chceš spát s manželkou tak šířka 140 cm je nedostatečná měla by být cca 160-200 cm. Kvádrům se říká trámky a 4x6 cm je lať, která se používá na střešní krytinu. Doporučuji použít trámky alespoň 8x10 cm.

Ženská na ležačku a trámek na stojačku vydrží všechno :-) (říkají zedníci) Ty trámky třeba 10x8 to unesou hravě, jde jen o podlahu aby se do ní nezabořily (musí být opřené na vhodných místech). Klidně by šly použít i fošny, tenčí a širší. Ty hranoly 6x4 by to asi taky unesly, ale prohýbaly by se.

Máš pravdu že unesou skoro všechno, jen ne tu mostní konstrukci při tom železničním neštěstí. Dle tvé první věty to vypadá, že tam nebyl žádný mostař ale jen zedníci.:-) Ještě pro ranga výška 120cm od podlahy spací plochy. Ta výška značí, že budeš do spaní muset lézt po žebříku či po schodech (jak to bude když si zlomíš nohu nebo jiný úraz či nemoc). Dále budeš muset udělat z jedné strany zábranu proti spadnutí.

Jde o to aby si váhu rozložil. Osobně bych udělal tři rámové obdélníky uprostřed vyztužené z trámků (8x10 cm) o vnějším rozměrech 1,2 x 2,0 m a ty připevnil na OSB desky dole a nahoře použít na zavětrování trámky. Na ty připevnit zase OSB desky. Pokud budeš rámové obdélníky spojovat napříč nějako latí ve spodní části bude ti to překážet při zasouvání věcí do úložného prostoru. Při zakotvení ke stěně a použití nějakých kovových zpevňovacích prvků na trámových spojích či zádlabů tak by to mělo mít dostatečnou pevnost.