Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako zvacsit priemer otvoru kotuca na cinke?

Nazdar,

mam doma niekolko roznych kotucov na cinky, niektore maju 30 mm otvor, ine 28. Tieto nepasuju na 30 mm tyc, pohravam sa preto s myslienkou, ci by ten priemer neslo nejak upravit, aby boli vsetky zjednotene na 30 mm. Kotuce su z liatiny a predstava skrabat to pilnikom je neprijatelna. Mate nejaky zmysluplny napad ako by sa to dalo? Ak nie, tak dokupim dalsiu tyc, tomu som sa ale chcel vyhnut.

Upne to třeba na lícní desku. Je fakt, že to chce větší soustruh (typu SU 50 a podobný) a že bude muset shodit sklíčidlo a nasadit lícní desku (málokdo ji tam má nasazenou standardně a ne každý ji vůbec má), takže to není na dvě minuty ale spíš tak na dvě hodiny. Myslím, že ta vrtačka a třicítka vrták je snazší řešení :-)

Tak pokud jsou kotouče tak velké, tak je jasný, že to nebude jen tak, já bych je třeba chytnul u nás v práci na su63 a bylo by to za ty 2 minuty reálné. Ale než hledat někoho s takovým soustruhem nebo velkou vrtačkou/frézkou tak bude asi lepší zainvestovat a koupit tyč o menším průměru.

pokud se na to necítíš tak je to o ničem.Jinak díra nemůže uject protože je to vedený tím prům 30.Problém bych viděl v těch otáčkách,Ručkou se to nedá regulovat aniž vrtačka ztratí výkon.Vrtal bych to na stojanové .Ale jak říkám pokud se na to necítíš tak to prodej do sběru.Problém může být že ta litina může být nekvalitní a to znamená že v ní mohou být pecky které vrták nezvládne.Jsou to jenom kotouče tak ta možnost tam je.

Klidně bych si to troufnul vyvrtat tím stupňovitým vrtákem. Litina se dobře opracovává. Vrták by byl vedený tím předchozím průměrem 28mm.
Položil bych kotouč na zem a přišlápl nohama. Snažit se vrtačku držet co nejvíc kolmo. Použil bych vrtačku s nepříliš velkými obrátkami a s elektronickou regulací. Přitlačit lehce vrták a zvolna zvýšit otáčky regulátorem. Udržovat spíš nízké. Vrtačka má v tomto režimu omezený kroutící moment, nastavit jen tak, jak je potřeba. Pokud by se vrták kousnul, vrtačka s omezeným výkonem se dá udržet. Na vrtačku namontovat pomocné držadlo. Bez problémů bych to převrtal malou asi 500W vrtačkou. Samozřejmě vzhledem ke hloubce vrtání, je nutný stupňovitý vrták s max. rozměrem 30mm.