Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Navrtaný kabel ve zdi od zásuvky

Zdravím moc prosím o radu. Přidělával jsem v garáži police, vrtal jsem díry pro polici a najednou vrtačka přestala vrtat. Šel jsem zkusit jinou zásuvku a ostatní šly. Vrtal jsem asi 20 cm od zásuvky, takže jsem nejspíš přerušil vodiče k zásuvce. Chtěl bych poprosit o radu, jak problém vyřešit? Zásuvku nepotřebuji mít funkční, takže neřeším výměnu poškozeného kabelu, spíš by mě zajímalo, jak zabezpečit poškozené místo proti požáru při případném zkratu od narušených vodičů. Zhruba o 1,5m je taková ta bakelitová hnědá krabička ve zdi, nebylo by nejjednodušší vyhledat vodiče od postižené zásuvky a odpojit je z krabičky? Nebo nějaký jiný postup? Děkuji

Pokud je ta zásuvka zapojena samostatně, tak ano, nejjednodušší bude kabely odpojit v rozvodné krabici. Pokud jsou dráty vedeny v husím krku, teoreticky by šlo natáhnout novej přívodní kabel, ale jen teoreticky, pokud je to přivod lomený, tak bych to už tak růžově neviděl. Možná bych ty kabely v té rozvodné krabici ustřihnul tak, aby je nikdo nemohl znovu zapojit, nikdy nevíš, kdo kdy po tobě bude chtít zásuvku zprovoznit, tak abys ušetřil budoucí generace od nebezpečných situací.
Zásuvku bych pak odstranil a zadělal krytkou.

Je to garáž někde z počátku 60. let, tam ještě husí krk nebude... Mohl bys mi ještě poradit? Jak v té rozvodné krabičce poznám, které vodiče jsou k zásuvce? Elektriku v garáži mám taženou pouze po její pravé straně... když začnu od vrat, tak hned za vraty mám vypínač na světlo a jednoduchou zásuvku. O zhruba 2m je první krabička, zhruba po 0,5m je druhá krabička. O kus dál vlevo nad krabičkou je dvoužárovkové svítidlo a o zhruba další 2m je ta postižená zásuvka a další svítidlo s jednou žárovkou. Díky

V 60. letech by zcela reálně vodiče mohly být taženy v pancéřových trubkách (plechová trubka s dehtovým papírem uvnitř). Tou dobou ještě byly spíš běžnější vodiče opředené a ty se do omítky nedávaly. A vkrabicích zcela běžně kroutilovy svorky :-)

Vypni si jistič toho zásuvkového okruhu, ověř si že není v zásuvkách napětí (zkoušečka), vydlabej prostor pro osazení krabičky v místě přerušení, zasádruj krabici z odkazu, osaď svorkovnici z odkazu, zapoj přes ni přerušený kabel a zavíčkuj.
Proč rušit, když oprava je skoro jednodušší něž zrušení? :-p

https://www.ielektra.cz/krabice-univerzalni
https://www.ielektra.cz/svorkovnice-s-66
https://www.ielektra.cz/vicko-ko-68

Pokud by jsi někde ještě sehnal (třeba od kamarádů, občas se doma někde "válejí") dvě starší lámací bakelitové svorky s vloženými pásky pod šroubky (vhodné pro propojování Al vodičů), tak do té krabice nedávej tu "kruhovou" svorkovnici, ale propoj ty vodiče kabelu těmito svorkami. Je to jednodušší a délka vodičů by na přímé propojení stačila líp než na propojení přes "kruhovku". ;-)