Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Novinka v kuchyni, nezname larvy

Tak sme si dnes vsimli a nasli uz cez 10 tychto fesakov, na strope, v kuchyni, na chodbe a pod.
[01352ef63dac520b701.jpg]
Ma to cez 1cm nieco.
Vie mi niekto povedat, co to je a ako sa oho zbavit?
Zakladne informacie uz mam z RU stranok, ale radsej uprednostnim rady od ludi, co sa s tymito potvorami uz stretli. Zivi sa to portavinami, zije to par dni, meni sa to na motyla, nema to rado cesnak a ocot.

Zřejmě zavíječ moučný-potravinový mol.
Je problém se jich zbavit,žerou všechno v kuchyni-mouku,sušenky,koření,čokoládu,vše kam vlezou nebo se prokoušou.
Ale 1 cm je dost málo-heč,já mám větší ! :-D
Chytám pak ty motýlky na speciální mucholapky pro zavíječe,prodávají se i lepové destičky.Sice pozdě,ten motýl je už z larvy,co všechno sežrala,ale alespoň se tak nemnoží.A na odchyt těch molů,když jich bude v bytě najednou víc,si kup elektrickou plácačku,jinak se uběháš a budeš mít po zdech fleky.

IMHO (jez.) normál moučný červ, ze kterého se vyvine fešák moučný mol:
[84929-momol-jpg]
Žere to mouku, semínka a takové ty zdravé věci, čili se nemusíš bát o klobásy, tlačenku, lovečák, uherák, ani Parmigiano-Reggiano. To byla ta dobrá zpráva.
Ta horší je, že je to mrcha fakt úporný a musíš se zbavit všeho, o čem nemáš 100% jistotu, že se k tomu nedostal.
No a zdroj je obvykle nějaký pytel s moukou/semínky (přitáhl jsem si to domů v řepce) nebo taky pokud bydlíš v bytovce, můžou být i sousedským darem přicestuvším ventilační šachtou od sousedů.

Jestli máš nějaké potraviny v sáčcích, tak to rovnou považuj za infikované. Buď ta mikrovlnka, nebo slepice. Taky drobky v rozích skříní a šuplíků, vlašské ořechy ve skořápce, a oblíbená líheň mojí mámy, strojek na strouhanku.
Pomáhá skladování potravin ve sklenicích.

Za komanča som nacpal už z veľkoskladu expedovaný, podozrivý tovar (palety kartónov lieskových orieškov apod.) porád do veľkého mrazáku nastavený na -28°C na tri dni premraziť. Proste tovar, ktorý ešte nestihol byť zasvinený pilusom, potravinovými molmi, ale dalo sa predpokladať, že je už z baliarní, veľkoskladov zanesený nakladanými vajíčkami. Je zaujímavé, že múka v kilovom balení nebola nikdy zamorená pilusom. (Okrem jačmenných krúpov, v nich sa sporadicky objavili mole už z veľkoskladov).

Vždy sa na podniku a interní inšpektori divili, že všetky predajne Zdroj, š.p., hlása rôzne zamorený tovar s rovnakou šaržou dodania k stiahnutiu z obehu a dobropisu, len ja som tovar v pohode čistý vždy dopredal. Dokonca sa stávalo, že aj orieškové čokolády, Študentská pečať bývala z vnútra zamorená, proste lieskovce s vajíčkami molí sa vyliahli zaliate v čokoláde z výroby z ktorej sa v alobale zabalené vypelešili z čokolády až v MO predajniach.

Dnes moja polovička vrazí ovsené vločky, múku, apod. háklivosti na 60sec. preventívne do mikrovlnky než doma uskladní kúpený tovar. Vajíčka mikrovlnka zničí.

Přečetl jsem tady o likvidaci hmyzáků v mikrovlnce. K tomu můj postřeh, který mě docela udivil. Taky jsem myslel, že mikrovlny zabijí všechno živé. Vloni jsem potřeboval namíchat substrát na výsev semínek. Nechtělo se mi někam jezdit ho koupit.
Osvědčila se mi směs experlitu s prosátou zeminou. Venku se mi nabídl kopec hlíny a jak jsem hned zjistil bylo to mraveniště.
Nabral jsem z toho potřebné množství a abych se zbavil těch mravenců, nasypal jsem to do porcelánové mísy a vrazil do mikrovlnky. Myslel jsem, minutka a hotovo. Jaké bylo moje překvapení, když jsem při běhu mikrovlnky na plný výkon, viděl běhat mravence po povrchu hlíny a okraji mísy. Začali chcípat až když se hlína ohřála na dost vysokou teplotu a to ještě ti, co byli na té hlíně.Ti co běhali po chladném okraji porcelánové mísy, běhali dál jako by se nic nedělo, musel jsem je na horkou hlínu shodit. Kdybych to neviděl na vlastní bulvy, tak bych tomu nevěřil. Byli to brabenci takoví ti štípací rezatý asi tak 3 mm velcí. Tak nevím, asi jsou nevodiví. Jediné co jsem si dokázal nějak vysvětlit, je, že asi když mají velikost menší, než je vlnová délka mikrovln, tak se to do nich nenaindukuje.
Vypadá to nepravděpodobně, ale kdo nevěří ať to vyzkouší. Od té doby nevěřím, že by bylo možno v mikrovlnce udělat nějakou sterilizaci jen zářením, bez úplného zahřátí. Stále je něco, co člověka může udivit. :puff:

Jo, byla to běžně používaná mikrovlnka, s otočným talířem. Ty potvory se tam vozili jak na kolotoči. A to jsem do nich
solil plnej "jet" výkon 900W. Právě si myslím, že jsou vůči vlnové délce moc malí, tak že se to do nich nějak nenaindukuje.
Asi podobně, jako bych chtěl chytat takovou frekvenci na 3mm anténu. Jinak si to neumím vysvětlit.
Asi jsou hmyzáci nějak hodně odolní. Říká se že švábi by přežili i jaderný výbuch. :-)