Předmět Autor Datum
Ono to prakticky ide, len nesmieš použiť na varenie a pečenie komplet celú škálu špirál, ktorými dis…
Nuda 07.02.2019 10:54
Nuda
Pokud ta indukce bude slušná a nebude mít velký náběhový proud
Jan Fiala 07.02.2019 13:26
Jan Fiala
Výkonnejšie indukčné varné dosky a indukčné sporáky bývajú vybavené možnosťou obmedziť v niekoľkých…
ok 08.02.2019 03:10
ok
Jistič 10A, na jakýkoliv sporák s el. troubou, je málo. Vždy aspoň v jedné fázi bude některá plotýnk…
George63 08.02.2019 16:09
George63
Nemůžu říct, že všechny, co jsou, ale ty vestavné desky, které jsem viděl, jsou zapojené na dvě fáze…
kejki 08.02.2019 22:54
kejki
Ano, várné desky jsou většinou takto zapojené, pouze na dvě fáze. Ale opět tu vzniká problém, neboť…
George63 09.02.2019 08:52
George63
Jop, sporák jsem přehlédl. poslední
kejki 09.02.2019 12:05
kejki

Ono to prakticky ide, len nesmieš použiť na varenie a pečenie komplet celú škálu špirál, ktorými disponuje šporhelt s trúbou. Samozrejme je nutné zapojiť šporák rovnomerne medzi všetky tri fázy a nulák, aby boli využité všetky tri fázy rovnomerne.

Ak by si varil na dvoch indukciách, istič vydrží 3x10A lebo sú tri fázy s nulákom difernecované povedzme 1x230V/2500W + 1x230V/3000W. (záleží podľa výkonu jednotlivých špirál a ich umné zapojenie medzi fázami a nulákom).

Ak budeš piecť v trúbe s ohrevom zapojeným na vrch a spodok (prípadne zadná 3kW špirála s vrtuľou) je odber tiež možné diferencovať.

Spodná 1x230V cca 2000W,
Vrchná 1x230V cca 2000W (bacha na gril, niektoré horné špirály majú výkon 4500W na jednu fázu)

teoreticky by si mohol mať spustené dve horné plotne a trúbu na 3x10A.

Nikdy sa nevarí po rozvarení v hrnci tekutina na výkone 2kW na špirálu, pri indukciách a správnych metalických, magneticky vodivých hrncoch jemne vrie obsah hrnca pri výkona cca 150W, teda spotreba jednej žiarovky.

Výkonnejšie indukčné varné dosky a indukčné sporáky bývajú vybavené možnosťou obmedziť v niekoľkých stupňoch celkový odoberaný okamžitý výkon. Sporák sa takto prispôsobí možnostiam siete - v prípade že by mal odoberať väčší výkon ako je nastavený príde k obmedzeniu odberu na stanovenú hranicu a nevyhodí ti istič. Skontroluj si či takéto nastavenie vybraný sporák podporuje.

Jistič 10A, na jakýkoliv sporák s el. troubou, je málo. Vždy aspoň v jedné fázi bude některá plotýnka zapojena rovněž s el.troubou a pak dojde k vypnutí jističe, pokud zapneš oboje. Může snad být některý vybaven omezením, jak píše ok, ale osobně jsem se s takovýmto sporákem ještě nesetkal (což ale nevylučuje, že to existuje :-/).
Ale používám dvouplotýnku s el.troubou a ta takto vybavena je. Stará Siemens na 230V. Při zapnutí trouby vypne jednu plotýnku s větším příkonem. Řeší to spinač trouby, který blokuje tu plotýnku.
Pokud by to takto bylo u toho sporáku, pak by to opět problém mohlo řešit.
Jediná možnost, pokud by takto vybaven nebyl a pokud není možno vyměnit hlavní přívodní jistič, která není sice "košer" podle norem, ale věc by vyřešila, je, instalovat pro přívod ke sporáku rovněž jistič 16A, jako na hlavním přívodu a vedení jemu odpovídající. Pak bude ještě záležet na dalších spotřebičích v domácnosti. Nebude sice dodržena selektivita jištění ("posloupnost" jistících prvků), ale z hlediska bezpečnosti by nic nehrozilo. Pouze z hlediska provozního, pokud dojde k přetížení, může vypnou jistič hlavní, místo jističe sporáku. Ale pokud nebude překročeno zatížení některé fáze ještě současně spuštěným jiným spotřebičem s větším příkonem, pak by nemusel být problém. To by pak bylo nutno "pohlídat".;-)

Nemůžu říct, že všechny, co jsou, ale ty vestavné desky, které jsem viděl, jsou zapojené na dvě fáze. Právě kvůli troubě, která má 2kW na horkovzduchu, nebo cca 1,8kw na tělěsech. Někteří výroci dávají i 1,5kW na horkovzduch.

Ano, várné desky jsou většinou takto zapojené, pouze na dvě fáze. Ale opět tu vzniká problém, neboť i ty dvě fáze pro várnou desku musí být jištěny 16A, aby daly výkon skoro ty 3-3,5 kW na fázi. I tam by 10A (2,3 kW) nestačilo. A příkon trouby je většinou minimálně těch 2kW. Ale tazateli jde o sporák a ty jsou zase většinou na 3x400V. Dají se sice "nouzově" napojovat i na 230V/16A, ale to pouze s radikálním omezením současné použitelnosti plotýnek a trouby, které si ale musí "pohlídat" uživatel.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru