Měření napětí za klidu nic neukáže, voltmetr bude ukazovat i přes velký přechodový odpor. Je potřeba měřit při větším nabíjecím, nebo vybíjecím proudu. Bylo by ještě lepší, měřit při vybíjecím proudu, pak by vadný článek ukázal až obrácené napětí. Ale s nabíječkou jsem to napsal, aby měřený objekt neujel
Nahradit šest článků bateriovým blokem by šlo, ale musela by být srovnatelná kapacita. Pokud by kapacita doplněné baterie byla menší, než je původních článků, došlo by k jejímu rychlejšímu vybití a zničení přepólováním ostatními články. To je ale problém všech sériových zapojení zdrojů. Pokud je jeden slabší, rychle odejde, pokud se baterie vybíjí až k dolní mezi. Lze předpokládat, že původní baterie už je slabá. Pokud by se dala část nová, tak bude mít dobrou kapacitu. Tedy pokud bude nová část s kapacitou jako měla původní, bude ve skutečnosti mít více.
Tedy by nemělo dojít k poškození nové části. Ale z důvodu opotřebování původních článků, bude vhodné, nevybíjet baterii příliš, spíš dříve nabíjet, aby se nejslabší článek nedostal na nulu.
Bateriím nejvíce škodí hluboké vybití a zejména to, že z důvodu už starší baterie nejsou články už stejné a tím dojde u některého článku k neúnosnému vybití a zničení. Z toho důvodu i u trakční batrie se vyplatí,pokud možno, baterii nabíjet častěji, třeba už při vybití na 50 procent. Tím se zabrání tomu, aby nejslabší článek odešel úplně.
Olověné baterii i trakční, častější nabíjení neškodí. Je to stále lepší, než že slabší článek odejde zcela.