Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdražení stavebních materiálů od března 2019?

Ahoj, spolu se sousedy vlastníme dům v ideálním spoluvlastnicví. Má eternitovou střechu a rozpadající se cihlové komíny. Letos jsme plánovali výměnu střechy. Teď sousedé přišli s tím, že od března se má zdražit stavební materiál a že bychom ho měli koupit než zdraží. Opravdu dojde od března ke zdražení? Znáte na Vsetínsku nějaké slušné firmy které střechy, komíny atd. dělají?

Znáte nějaký rok, kdy od "jarní" sezony se nezdražovalo? Já to za mnoho let práce ve stavebninách nepamatuji. Již od konce roku se ví, že Diton zdraží betonové výrobky, proto mají stavebniny plné sklady, betonárky mají odstávky, dovolené atd..
Polyš to samé.

Na Vsetínsku nikoho neznám, jen v okolí Pardubic.

Co určitě od letošního roku zdražilo je uložení odpadu na skládku a určitě eternitu, který je považován za nebezpečný odpad. Pokud nemáte dosud nasmlouvanou firmu tak tam vidím problém. Dobré firmy už většinou mají do podzimu nasmlouvané zakázky. Opravu střechy v loňském roce na září jsem nasmlouvával v lednu. Jak bylo psáno v předešlém příspěvku v lednu a únoru staviva mají většinou slevy. Dále jde o to zda si materiál seženete sami či ho bude dodávat stavební firma (mají většinou u dodavatelů vyjednané slevy).

Vše se každý rok zdražuje. I lidská práce. Pokud si budete kupovat materiál sami, sice možná ušetříte, ale můžete mít potom problém se zárukou. Firmy se zdráhají dávat záruku na materiál, který koupí někdo jiný a pak se budete dohadovat, jakou vinou zateklo. Zda ta taška byla vadná od výroby a nebo jí řemeslník nevědomky rozšlap. Taky řemeslníkům dávají často větší slevy na materiál.

Není to jedno. Spousta lidi pod vidinou ušetřených peněz kupují materiál pod rukou, postarší materiál a podobně. Skladují materiál 10 let na zahradě. Proč já bych měl dávat plnou záruku třeba na dřevo napadené kůrovcem, nebo z polomu a podobně. Nebo na krytinu, která neodpovídá českým normám? Pokud si u mě někdo objedná práci, budu ručit za práci. Pokud materiál, budu ručit za materiál.

A to myslíte vážně Vy? Ona nějaká firma Vám dá garanci na materiál, který si objednavatel koupil sám? Pokud přijde řemeslník a bude i dodavatelem materiálu, tak pochopitelně bude ručit za kompletní dílo i s mat., pokud dodá pouze svojí práci, tak bude ručit jen za ní. Případné problémy s mat. si bude zákazník muset řešit sám a nemusím asi zdůrazňovat, že poškozený mat. na paletách, není žádnou vyjímkou.

Myslím to vážně, ale nehledejte v tom něco složitého. Oba píšeme shodně, téměř. Já nepíšu nic o tom, že firma dává záruku na matroš, který si koupím já. Nic takového. Já jen sděluji, pokud firma položí krytinu a řemeslník jí rozšlápně, tak jak to napsal "přezdívka" tak za to může firma.
Když rozbalím paletu a jsou tam poškozené, vyreklamuji je u prodejce. Kdo zažil za posledních 10 let, že krytina byla vadná? Nikdo, alespoň mě nikdo nereklamuje krytinu a prodávám různé.

Můj názor je, že koupím krytinu, co je poškozené dopravou (jiná vada tam není) vyreklamuji u prodejce. Pokud začně téci, musíme zjistit, zdali je to krytinou, či špatným položením. Pak se můžeme bavit o vině.

Ještě si myslíte, že jsem napsal, že firma ručí za materiál?

Karle.
Ano, je rozdíl ve výši DPH, koupím za 21%, stejně tak i firma za 21%. Firma mi pak napočítá 15% DPH k matroši i k práci. Ale určitě mi nebude účtovat tu cenu, za kterou si to dokážu nakoupit já, ale i s marží, kterou si přidá.

Jen tak mimochodem, jsou obchody, kde to lze koupit i s 15% DPH.

Tady bych úplně nesouhlasil. Firma obvikle nenakupuje za stejnou cenu, jako maloodběratel, ale má smluvní cenu s dodavatelem + další, množstevní a akční slevy. Tzn., že firma by měla být schopna dodat mat. max. v ceně doporučené výrobcem, nebo dodavatelem, marži má ze slev. Zákazník by měl být zvíhodněn minimálně poníženým DPH.

Dragone, opět píšete něco, co jsem nenapsal. Nebo jsem nepochopil s čím se mnou nesouhlasíte. Abych Vás uklidnil, něco o cenách stavebních materiálů vím, neboť jsem zaměstnancem stavebnin. Již mnoho let.

..firma by měla být schopna dodat mat. max. v ceně doporučené výrobcem....nesmysl, to žádná firma do rozpočtu nedá, páč by byly s cenou vysoko a zákazník by šel jinam. Proto děláme na zakázku stavebních firem rozpočet, za kolik jim to dodáme. Máte pravdu v sazbě DPH, páč firma dodá práci i s matrošem v sazbě 15%.

Většinou to bývá tak, že katalogová cena výrobce je 100,-

Ty jako koncový zákazník z ulice koupíš "výhodně" ve stavebninách za 90,-

Ale montážní firma v těch samých stavebninách koupí třeba za 45,- a tobě to naúčtuje za 70,-. A k tomu nějakou práci.

Někdy se povede, že materiál plus práce přes firmu tě vyjde stejně nebo o málo dráž než samotný materiál, když by sis ho kupoval ty. Ne vždy, ale povede se...

rokator - Ano, to v podstatě píši i já. Firma nenakupuje za stejné peníze, ale levněji a je schopna mat. dodat levněněji než koncový zákazník nakoupí, nebo max. ve stejné ceně a ne , jak uvádí milan.cukrar - Ale určitě mi nebude účtovat tu cenu, za kterou si to dokážu nakoupit já, ale i s marží, kterou si přidá. milan.cukrar - odporujete si v tom, co píšete teď a co jste napsal výše.

Dragone, asi jste mne nepochopil, popsal jsem to Lokátorovi.

Firma koupí za 45 a prodá to jinému za 70+DPH 15%. Pokud to umím, rozumím tomu a mám možnosti, koupím to taky za 45Kč.

"Firma nenakupuje za stejné peníze, ale levněji a je schopna mat. dodat levněněji než koncový zákazník nakoupí," To je Váš názor, já ze zkušenosti 20 let ve stavebnictví mám jiné zkušenosti. kdo umí, ten umí. Když to dáte koncáku draho, dojde do jiných, kde mu dají lepší cenu. Je to boj o zákazníka.

Co vše zvládne tazatel, to netuším, jen vím, že to jde.

rokator,
Ty jako koncový zákazník z ulice koupíš "výhodně" ve stavebninách za 90,- tak to není výhodné cena, to snad nikdo takto nekoupí.
Ale montážní firma v těch samých stavebninách koupí třeba za 45,- a tobě to naúčtuje za 70,-. A k tomu nějakou práci. Souhlas, tak to může být. Nebo i takto: "koupí třeba za 45,- a tobě to naúčtuje za 90%"

Pokud je ale kupec šikovný, vyzná se, má možnosti, tak i on dokáže koupit těch samých stavebninách koupí třeba za 45Kč. Je to normální, když přijde firma a sdělí: "Přijde sem Franta, dejte mu matroš za moji cenu, a on si to zaplatí hotově.." Pak třeba doklad dá firmě a ještě mu vrátí DPH. Nebo se domníváte, že se toto neděje?

Pro stavebníka, který nemá přehled, neumí to, nerozumí tomu, nelze toto řešit.

Takže máme 3 cenové nabídky od dvou firem. Plocha střechy je 260 m2. Nejlevnější nabídka je od jedné zavedené firmy za 397 000 Kč s DPH, v ceně ale není započítána likvidace eternitu, nové vyzdění obou těles komínů nad úroveň střechy ani obnova hromosvodu. Chybí také dva vikýře. Na to jak majitel vypadá solidně je nabídka od firmy neúplná. Krytiny Satjam Roof CL mat35 se kvůli prostřihu kupuje 289 m2 za zřejmě katalogovou cenu 239 Kč bez DPH. Je normální že nám firma účtuje katalogovou cenu? Vím že má firma třeba vyšší režijní náklady, ale i internetové obchody chtějí vydělávat, a když běžně najdu za stejný typ krytiny ceny 180 / 199 / 203 Kč bez DPH za m2? Pak mám pocit že na nás chce ještě firma vydělat. Navíc nás uvedla do časové tísně - nabídku jsme dostali v pondělí večer a rozhodnutí chtějí do pátku, přitom sami 3 týdny oddalovali předání cenového návrhu... A tvrdí že když se do pátku rozhodneme bude nám počítat ceny z loňského roku, přitom 239 Kč/m2 je cena doporučovaná v letošním ceníku výrobce. Tak nevím.

Další firma má započteno všechno, ale ceny 526 000 Kč s DPH s krytinou Satjam Rapid, UM 35 PM, sr510. S krytinou "Alukrytová šablona" cena vychází na 476 000 Kč s DPH. Znáte tuto krytinu - je trochu kvalitní?

Spěcháme? Jak se to vezme. Jsou 3 spolumajitelé domu. Jednoho napadlo že se letos střecha udělá (a kdo to nechce je blbej :-) ), další se k němu přidal, třetí je ve vleku událostí. Pak ten první přišel s tím že honem honem, od března se mění ceny, když podepíšeme do konce února budeme mít ceny loňské. Druhý se k němu přidal, třetí je ve vleku. Firma nám "loňskou" cenu podrží do konce týdne... Mně se to nelíbí. Tak vlastně nevím jestli spěcháme... Díky zatím všem za názor nebo radu.

Jak říká Milan "spěcháte" - spěch je špatný rádce. Pokud máte 260 m2 plochy střechy tak bych to nehrotil a pohlédl bych se během tohoto roku po okolí a hledal další nabídky. Pokud by se cena materiálu zvedla o (nyní přeženu) 100,- Kč na m2 tak to reprezentuje 26000,- Kč. Dobrým výběrem firmy dokážete tuto slevu dosáhnout bez větších problémů.

Karle, musím souhlasit s Moasem, každý rok se ceny zvyšují, během roku se mění. Jsou firmy, kteří nakoupili do zásoby hodně materiálu, pokud mají prachy a prostor, aby dlouho drželi ceny dole a více natáhli zákazníků k sobě na nákup i dalšího matroše. Teď je již skoro pozdě na ceny. Opravdu se nevyplatí spěchat, je třeba více času a více firem.
(Já teď řeším cenu zámkové až na září, říjen..)