Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mazanie prevodov a lozisk rycnej vrtacky/vrtacieho kladiva

Je potrebne obcas pripadne hned premazat prevody a loziska v rucnej vrtacke? Urcite tam nejake mazivo je, len ci to nieje v ramci uspory malo a menej kvalitne, v duchu "aby to vydrzalo nieco malo nad 2 roky" . . . Ak premazat, co doporucujete ? Moze byt aj tmavoseda grafitova? Neviem oznacenie, z velkeho suda vojenskeho utvaru :-) Ratam s tym, ze je tam prevod a urcite aj nejake klzne ulozenie hriadela, pochybujem zeby to dali do gulickoveho . . .

Před 35 lety jsem rozdělával novou vrtačku Narex, jelikož byla daleko hlučnější než jsem měl v práci. Vazelína tam byla, ale mimo ozubená kola (prostě jen kydlá na stěnu převodové skříně). Před 3 lety jsem rozdělával rozbrušku 230 z Lidlu také pro velkou hlučnost tam vazelína byla ale ozubené talířové kolo bylo celé bez zubů (asi překalené zuby). Reklamoval jsem a byla opravena. Pokud se ti zdá, že je nadměrně hlučná tak se do ní koukni, nic tím nezkazíš.

Musel som rozobrat moju 19 rocnu Extol-ku, lebo sa rozpadol prepinac.Vazelina tam nejaka je, ale vsetko je kydnute (alebo tym vekom sa premiestnilo) na kryte zvnutra ale zuby suche. Inac, neviem ako ostatne vrtacky, ale tato ma hriadel pekne v gulickovych loziskach . . .

Nutné je prevody prechlóretylénom alebo C6000 dôkladne umyť od oderkov metalu a vazelíny.

Ak votrieš do zubov akúkoľvek kvalitnú vazelínu, odstredivá sila ju vyhodí z ozubených prevodov preč. Stačí, ak zostane v zuboch mikrofilm. Vazelíny sa nesmie dávať moc, trpel by motor a prevody.

U starších strojoch je osvedčená grafitová vazelína s rôznymi vlastnosťami.
https://www.scootland.cz/zbozi/malossi-grafitova-vazelina-40g-mhr-71/
https://www.scootland.cz/zbozi/malossi-grafitova-vazelina-40g/

Je dostať aj v spreji:https://www.speedtech.sk/product/27507/grafitova-vazelina-v-spreji-vmd-400ml-

Grafit je sám o sebe klzný matroš ak ulpie na prevodoch.

Převody u běžných ručních vrtaček a brusek jedou na sucho. Při výrobě se tam kydne vazelína, která při prvním spuštění odstříkne na kryty a zuby už musí ukázat co umí na sucho. Převodová skříň by musela mít kvalitní gufera a těsnění krytu, aby se mohl použít olej, nebo tekutější mazivo. Ale to by se vám brusky a vrtačky točily několik let a výrobce by zkrachoval. :)):-D:-p