Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Epoxidové "sklo" ?

Dobrý den, mám speciální dotaz :) Existuje druh epoxidové pryskyřice ze které bych dokázal odlít "sklo o tloušťce 5mm" ? Jak bude toto "sklo" pevné, jak bude těžké? Bude se prohýbat u velikosti 50x50 cm? Pryskyřice nemusí být úplně průhledná. Můžu použít i plexisklo, ale za předpokladu použití pryskyřice EPOX G20 jsem na jiné ceně než u plexiskla o tloušťce 5mm. Výhoda je pro mne ta, že si epoxid můžu odlít o velikosti jaké chci. U plexi musím koupit tabuli a mám zbytky. Jedná se mi o stavbu terárií. Už nechci používat sklo - váha, křehkost. Nebo existuje ještě nějaký materiál podobný plexi ale levnější? Polykarbonát plný - skoro stejná cena jako plexi. Děkuji za rady

loading...

Epoxy je sice velmi pevny, ale strasne krehky a v neposledni rade ma velky vnitrni pnuti. 50x50 bude dost na hrane. Udelal bych to radeji tenci a vlozil nejakou ultralehkou skelnou tkaninu - 20g/m^2 nebo tak. Ta skoro nebude videt. Nebo primichat maly mnozstvi jemnyho sekanyho skla.
Absolutni nutnosti je vakuova komora a vyvakuovani namichany pryskyrice, jinak bude bublinek tolik, ze to bude spis matny nez ciry. I tak to bude strasnyho placani se, nez (a jestli) se clovek dostane na pouzitelny vysledky.

Toho plexiskla přece nemusíte kupovat celou tabuli. Když pošlete výkres nebo rozměr na plexi.cz, idilna.cz (těch firem je víc) tak vám do týdne přijde přesně laserem vyříznutý tvar libovolné tloušťky. Bude to bez laborování s podivnými materiály a za snesitelnou cenu :-)

Polykarbonát ("Lexan") je také možný, má lepší rázovou houževnatost (prakticky se nedá rozbít, ani kladivem), menší modul pružnosti (vic se prohýbá) a blbě se lepí (plexi se naopak lepí nádherně snadno). Záleží na použití.

U teraria 5 stran nepůjde vidět, půjde vidět pouze přední strana. Jde mi o hmotnost a křehkost. Boční strany, vrchní, spodní a zadní strana jestli bude poškrábaná nevadí, jelikož tera bude ve skříni a v teráriu bude 3D stěna. Přední stěna může být že 3mm skla. 5mm plexi proto, aby se neprohybalo.

Jen názor úplného laika. Předpoládám, že terárium není věc naplněná vodou. :-)
Pokud bude viditelná pouze přední stěna, nešlo by udělat ostatní stěny ze asi 6mm tlusté překližky, proti vlhkosti naimpregnované nějakým lakem? Pevnost si myslím by byla dostatečná a váha malá.
No napadá mě snad to, že by se nějaké potvory mohly prokousat.:-)
Brácha má terárium asi 100x60x 40 na agamu taky ze dřeva a přední stěnu s odsouvacími skly jako na vitríně.