Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kapacita nabíjecích akumulátorů

Zdravím, prosím o radu jak zjistit kapacitu AA a AAA akumulátoru
koupil jsem výhodně na aliexpress akumulátory NiMH s kapacitou 3800mAh, na nabíječce s nabíjecím proudem 1000mAh je nabitá za 30 minut a ve spotřebiči vybitá ještě dříve, což by odpovídalo kapacitě cca 600mAh
dohaduji se s prodejcem o klamném výrobku a chce mo mě video jak měřím napětí. Napětí na nabité baterce naměřím 1,4V ale to nic nevypovídá o malé kapacitě.
poradí mi někdo jak to změřit?

je to tak, ale dívám se i na hodnocení a a většina psala že jsou dobré, 16ks nestálo víc než tento tester...
chápu, že to jinak nezměřím ani orientačně v domácích podmínkách s multimetrem? :-)
potom nemám pro prodejce žádný argument..

Je to jednoduché (jen časové náročné) měření, které se dá provést v domácích podmínkách s minimálním vybavením. Stačí voltmetr a ampérmetr (případně multimetr, ani se nemusí odečítat obojí najednou, dokonce se proud nemusí odečítat průběžně vůbec, protože je přímoúměrný napětí, takže stačí počáteční hodnotu proporcionálně snižovat s klesajícím napětím) a nějaký zatěžovací odpor. Snad jen ten zatěžovací odpor nepatří k běžnému vybavení domácnosti, takže záleží jestli trvat na konstantním proudu (pak by odpor musel být proměnný) nebo obstarat něco, co na počátku bere přiměřený proud a smířit se s tím, že se v průběhu měření bude snižovat, což nepatrně zkomplikuje výpočet.
Když bych začal s 200 mA, tak při napětí 1.4V potřebuju odpor 7 ohmů (takový se nedělá ale 6.8 vyhoví) na nějakých minimálně 1.5W (dělají se 2W). Řekněme tento https://www.gme.cz/rd-6r8-5w-5 případně nějaký levnější třeba https://www.gme.cz/rmo-6r8-0411-2w-5 ale chce to spíš víc hodnot podle toho, jak bude měření vycházet (aby údaj nebyl moc zkreslený, měla by doba měření být alespoň 5 hodin, běžně se měří desetihodinová kapacita).
Ještě to chce znát napětí, při kterém se článek považuje za vybitý, bývalo to 1.0 V (u NiCd) ale nevím, jestli to ještě platí (u NiMH).
Celá věda je potom v následném zpracování naměřených dat, ale je to pořád kupecká matematika typu ampér krát hodina rovná se ampérhodina (převod minut a sekund na hodiny resp. dny obstará calc nebo excel).

Předně 1000mA je dost. No asi jako 3800 mAh (největší seriózní kapacity AA jsou do 3000 a to ještě s poznámkou "až"; cokoliv nad 2500 je podezřelé). Zjistěte, kolik si má nechat ta baterie líbit (1/10 udávané kapacity odpovídá 380mA a jsou baterie, které si opravdu o moc víc líbit nenechají). Za půl hodiny tímto proudem, to je 500mAh do baterie. Teď ještě zjistit, co jde z baterie, což je školácká úloha, která vyžaduje naprosto minimální vybavení, ale za to spoustu času (případně specializované vybavení, které provede celý proces samočinně, třeba nějakou inteligentní nabíječku jako https://www.avacom.cz/avacom-jvl305-univerzalni-nabijecka-baterii-a--aa--aaa--sc--c--liion-18650 ).
Měření s normálním vybavením (voltmetr, ampérmetr, zatěžovací odpor) obnáší nějakou dobu práce. Asi nejjednodušší je nastavit kontantní proud řekněme 1/10 nebo 1/5 kapacity, kterému by měl odpovídat čas 10 resp. 5 hodin. No a během měření zaznamenávat čas napětí a proud. Nejlépe ještě rovnou vynášet na milimetrový papír nebo do tabulkového kalkulátoru, aby byl vidět postup. Dělal jsem to několikrát s olověným akumulátorem a tam to probíhá tak, že je to několik hodin nuda (nic se neděje, napětí klesá minimálně, stačí odečítat po 5 nebo 10 minutách) a pak se přiblíží koleno, kdy napětí začne nejdřív klesat rychle a pak ještě rychleji až k meznímu napětí, které výrobce povoluje pro úplné vybití (na konec by se možná uživil i pomaloběžný osciloskop nebo datalogger). Jaký je průběh u NiMH z hlavy nevím, ani jsem to nikdy neměřil, ale bývá to nakresleno v datasheetech příslušných článků. Při tomto měření lze (až na jeho poslední fázi) bez problémů vykonávat jinou činnost, byl by nesmysl například 5 hodin strávit jenom tímto měřením.

díky za sofistikované reakce, ale asi to odpískám....
posílal jsem fotografie současného nabíjení čínského šmejdu 3800mAh a x 8 let starého poctivého Ansmanna 2850mAh
obě baterie jsem nabíječkou vybil a spustil nabíjení, oba články se nabíjely proudem 1000mA
čína byla za 35 minut hotová, Ansmann asi za 2h
takto jsem to poslal prodejci, že starší a kapacitně nižší článek se nabíjel 4x déle
z toho usuzuji že starý ANsmann mohl časem klesnout na 2000mAh, to by odpovídalo 2hodinám nabíjení proudem 1000mA
čína se nabíjela 35 minut to odpovídá při proudu 1000mAh asi 500mAh
nevím jestli na to jdu správně ale přímou úměrou mě vychází že ta čína má v reálu asi 1/8 udávané kapacity

chtěli po mě natočit video jako důkaz tak sem je poslal někam, bylo to 8 AA článků a 8 AAA článků dohromady za 10 dolarů
k vyhození určitě nejsou ale rychle se vybíjí

každopádně jsem nebyl jediný který to v hodnocení napadal a to tam lidi posílali i fotky z chytrých nabíječek s displejem
holt pro příště už vím, ale fakt jsem si myslel že šly kapacity mnohem výš, ty 2850mAh Ansmanny jsem kupoval u nás jako fotopříslušenství za drahé peníze před min.8 lety a jsou téměř nesmrtelné, utáhnou ještě teď externí blesk na stovku fotek k zrcadlovce

když tak nad tím přemýšlím, možná to bylo myšleno 3800mAh pro celé 8ks balení, to by asi odpovídalo, jen to ty hovada napsali na každý článek :)

Co se týče aku, tak mám stejné zkušenosti jako Jan Fiala. 18650 od LiitoKala se zdají dobré.
Reklamovat něco za 10 doláčů do Číny nemá cenu. Za poštovné zaplatíš víc než za produkt. Ale reklamoval jsem (cca před rokem a s úspěchem) na Aliexpresu 3 ks digitizérů na tablet Medion Lifetab, za 100 doláčů (cca 2300,- Kč). Vratné poštovné do Číny bylo tuším 300,- Kč a to se vyplatilo. ;-) Původní cenu vrátili. Pouze bylo poměrně dost e-mailové i online komunikace a trvalo to skoro 2 měsíce. :puff:
Jinak, ještě co se týká AA a AAA (1,2V) tak používám celkem více Lídláckých TRONICů (AA 2300mAh a AAA 900 mAh) 4 ks za 100,- Kč. Bylo kolem nich rovněž více polemiky (velmi rozdílná kvalita), ale já měl zřejmě štěstí a koupil ty lepší. Není to sice žádný zázrak, ale na běžné použití zatím stačí (hračky pro děcka, čelovky, baterky a pod.);-)