Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako vybrat novu pajkovacku?

Caute,

nedavna snaha naletovat LED pasiky cca 40 rocnou pistolovou trafo pajkovackou ma viedla k zamysleniu, ze je cas kupit nieco novsie. Povodna pajkovacka nema ziadnu tepelnu "zotrvacnost", je studena par sekund po povoleni spinaca. Okrem toho si nedokaze poradit s hrubsimi spojmi, kde napriklad ku dvom kablom, ktore uz boli spajkovane, chcete pripajkovat treti. Zaroven ten povodny hrot v tvare "U" nie je velmi vhodny na plosne spoje.

Vedeli by ste poradit nejake kriteria podla coho vybrat? Pod kolko wattov nekupovat? Kupit samotnu hrotovu pajkovacku (spicaty ihlovy hrot) alebo pajkovaciu stanicu kde je regulacia? Chcel by som nieco na bezne pajkovanie v domacnosti - najma spoje a pripojenia kablov, sem tam teoreticky nejake plosne spoje.

Já mám pájecí stanici Ersa I-CON, s vyměnitelnými hroty (podle toho co pájím, jestli tlusté dráty nebo smd). Tou by tyhle věci zcela jistě dělat šly, ale na občasné použití je myslím asi moc drahá (kolem deseti tisíc). Jestli to za ni ale můžete dát, tak s ní zvládnete všechno. Vyšší level jsou pak už jenom rework stanice.

Ale to co popisujete musí jít pistolovou páječkou taky a docela dobře, možná to chce jen trochu potrénovat :-) Obecně "pistolka" není vůbec špatná věc, dřív jsem s ní pájel úplně všechno, plošňáky, dráty, menší mechanické díly. Hrot si samozřejmě můžete upravit, zmačknout kleštěmi, opilovat - třeba na ty plošňáky. Ale je lepší si hroty dělat z měděného drátu (průřez obvykle 1.5 mm2) než používat koupený "věčný hrot" - ten je spíš na rozebírání věcí.

Na větší součástky, velké plošňáky (mimo háklivější polovodiče) a silnější vodiče trafopájka 100W a případně smyčky z různých průřezů Cu vodiče. Pohotové, rychlé, výkonné a jednoduché.
Někdy plynové pero, pokud je problém s připojením na el.síť.
Na jemné tišťáky a součástky (SMD a třeba tranzistory s pouzdrem SOT23- páj.bod 0,3-0,5 mm) řízenou stanici (Lídl asi za 350,- Kč). Tělísko má hroty se závitem M4. Do tělíska "ubastlený" hrot ze šroubku se závitem M4 do něhož vyvrtán otvůrek cca 1,2 mm a do něj vsunut hrot z vodiče průřezu 1,5 mm Cu, délky cca 1 cm a vybroušený do ostré špičky.