Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sporák - ovládání se zbláznilo

Dobrý den,
máme zhruba 5let starý elektrický sporák Amica a včera se zbláznilo ovládání - pokud chci pustit plotýnku, musím zapnout dvě najedou (křížově), stupeň ohřevu neodpovídá vůbec. U trouby mám pocit, že ovladač teploty ovládá druh ohřevu a naopak. Čím to může být, resp. má cenu řešit opravu nebo je na vyhození?

Děkuji všem za radu.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Taky bych se přiklonil k tomu, že pouze chybí pracovní nulák. Proto lze zapnout jen dvě plotýnky pro…
Zerozero 20.12.2018 00:09
Zerozero
Pánové díky všem za nasměrování, přívodní svorkovnice je spálená.
Jezz 20.12.2018 08:52
Jezz
No tak vidíš. A Ty bys to na základě špatných zkušeností se značkou hned celý vyhodil :-D poslední
mirektatra 21.12.2018 03:23
mirektatra

Taky bych se přiklonil k tomu, že pouze chybí pracovní nulák. Proto lze zapnout jen dvě plotýnky proti sobě a jdou mezi dvěmi fázemi. Výkony neodpovídají, protože se výkon rozdělí podle poměru výkonu jednotlivých ploten.Lépe nezapínat, může dojít k poškození plotýnky.
Pokud je přítel elektrikář a má nějaký měřák, ať odkrytuje na zdi připojení sporáku a zkusí změřit napětí na fázích proti prac. nuláku (modrý). Sporák musí být zcela vypnutý. Musí naměřit z každé fáze asi 230V proti nuláku. Pokud napětí není, nebo je malé, pravděpodobně někde v instalaci došlo k přerušení prac. nuláku, nejspíš v nějaké krabici.
Pokud napětí je v pořádku, může být přerušení v samotném sporáku. V tom případě, vypnout jistič sporáku a ověřit, jestli je připojení opravdu bez napětí. Po ověření, že není napětí, připojit měřák s rozsahem měření odporu (rozsah asi 1kohm) mezi jednu fázi přívodu a pracovní nulák. Při vypnutém sporáku měřák nic neukáže. Zkusit zapnout některou plotýnku. Měřák by měl ukázat nějakou hodnotu. Zkusit i s jinými plotýnkami. Pokud měřák nic neukáže, je asi nulák přerušený. Pravděpodobné místo závady může být v místě svorkovnice ve sporáku, kam je připojen přívodní kabel.
--- Předpokládám, že instalace je TN-S, tedy se samostatným pracovním nulákem. Pokud by se jednalo o připojení na starší síť jen s ochranným nulákem a ten byl přerušený, může být dotyk sporáku životu nebezpečný!

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru