Taky bych se přiklonil k tomu, že pouze chybí pracovní nulák. Proto lze zapnout jen dvě plotýnky proti sobě a jdou mezi dvěmi fázemi. Výkony neodpovídají, protože se výkon rozdělí podle poměru výkonu jednotlivých ploten.Lépe nezapínat, může dojít k poškození plotýnky.
Pokud je přítel elektrikář a má nějaký měřák, ať odkrytuje na zdi připojení sporáku a zkusí změřit napětí na fázích proti prac. nuláku (modrý). Sporák musí být zcela vypnutý. Musí naměřit z každé fáze asi 230V proti nuláku. Pokud napětí není, nebo je malé, pravděpodobně někde v instalaci došlo k přerušení prac. nuláku, nejspíš v nějaké krabici.
Pokud napětí je v pořádku, může být přerušení v samotném sporáku. V tom případě, vypnout jistič sporáku a ověřit, jestli je připojení opravdu bez napětí. Po ověření, že není napětí, připojit měřák s rozsahem měření odporu (rozsah asi 1kohm) mezi jednu fázi přívodu a pracovní nulák. Při vypnutém sporáku měřák nic neukáže. Zkusit zapnout některou plotýnku. Měřák by měl ukázat nějakou hodnotu. Zkusit i s jinými plotýnkami. Pokud měřák nic neukáže, je asi nulák přerušený. Pravděpodobné místo závady může být v místě svorkovnice ve sporáku, kam je připojen přívodní kabel.
--- Předpokládám, že instalace je TN-S, tedy se samostatným pracovním nulákem. Pokud by se jednalo o připojení na starší síť jen s ochranným nulákem a ten byl přerušený, může být dotyk sporáku životu nebezpečný!