Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tyristorový nabíječ s napěťovým omezením

Dobrý den.Asi před 16-ti lety jsem si postavil tyrystorovou nabíječku podle jednoho návrhu v AR,nevím již číslo,ale myslím si že je to stejné schema,jako je v knížce"Nabíječky a nabíjení"z vydavatelství"BEN".Jedná se o schema obr.59 Tyristorový nabíječ s napěťovým omezením nabíjením jiného typu.
Protože jsem,při opravě a odpájování nekterých součástek,poškodil některé plošné spoje,tak jsem plošňák již vyhodil.CHtěl bych si tento nabíječ postavit znovu,velmi mi vyhovoval ale nemám již návrch tišťáku.Ten originální návrh se skládal ze samých plošek bez čárových propojů.Potřeboval bych,kdyby byl někdo ochoten mi takový návrh spoje nakreslit,nebo lépe třeba i tišťák i vyrobit a poslat s cenou,na dobírku.
Změna předmětu, původně: Dobrý den. (Kurt)

Jednoduchy, vytiskni, zkontroluj meritko, prilep nejakym voderozpustnym lepidlem(herkules, lepici tycinka...) na cuprexit a rysovaci jehlou nebo kratkym ostrym nozem podle ocelovyho pravitka skrabat. Pak vyvrtat, smejt vodou papir pryc, promerit ohmetrem ze je vsechno proskrabany a hotovo.
Pokud je k dispozici dremelka, je to jeste vetsi fofr.

Mě to nožem nebo jehlou šlo blbě a tak nyní na cuprextit nakreslím mezery lihovým centrofixem a proškrabuji po nich novým plátkem pilky na železo, u něhož konec ulomím a tímto koncem (posledním zoubkem), podle kovového pravítka škrábu. Pokud se zoubek otupí, opět kousek kleštěmi ulomím a pokračuji. Jde to podstatně líp a rychleji. Mezera je tak akorát (cca 1 mm). Pokud potřebuji širší, škrábnu vícekrát vedle sebe. ;-)
P.S. Co je to ta "dremelka"?:-p

Dobrý. Já to taky zkoušel podobnou malou frézkou, ale moc dobře se mi to nedělalo. Možná by bylo lepší, pokud by to bylo jako malá flexa, aby se kotouč točil v ose rukojeti. Špatně se mi držela rovina a možná jsem neměl moc dobrý kotouček. Rychle se otupil. A tak jsem pak zkusil ten plátek a jde to s tím opravdu dobře, jednoduše a podle toho kovového pravítka se to udělá perfektně rovné. A když se ten zoubek otupí (což se i na té mědi děje) tak pouze 0,5 cm odlomíš a je to zase ostrý a jede se dál.:-D A když mám nějakou "vymyšlenosť", případně schemátko, bez podkladu pro tišťák, tak si je nakreslím podle sebe do tohoto systému a vyškrábu. Pokud jde o jednodušší věci, zdá se mi to rychlejší než leptání.:-p

No,já jsem to dělal tak,že jsem na destičku nalepil průhlednou lepicí pásku,na kterou jsem překreslil mezery mezi jenotlivými ploškami a pak jsem to vyřezal dvojitou čarou,proužky opatrně odlepil a celou,takto upravenou stičku dal do leptací lázně,(lázeň byla směs kyseliny chlorovodíkové a peroxydu vodíku.Šlo to perfektně a bez jakych-koliv kazů.Nevím,jestli to půjde take v klasické leptací lázní.Asi se nebude smnět ohřívat aby se teplem folie neodlepila.

Kouzlo delicih car je prave v tom, ze se nemusi leptat.
Pokud leptat, tak mam docela dobrou zkusenost s transferovejma papirama na toner, od cinanu za 30kc 10 A4. Clovek to na to vytiskne na laserovce, polozi na vycistenej kuprexit, primackne pres kapesnik zehlickou na max(spis na kolmo primacnout nez zehlit, nejakejch 45s), pod vodou sloupne papir, zkontroluje a jde se leptat, chlorid nebo kyselina. Jako chce si to najit grif, na poprvy se to asi nepovede, ale pak to jde velmi dobre.

Dobrý den, díky za radu, ale v tom to asi není. Je tam napětí 34V. Mám udělané 4 regulace a všechny se chovají stejně blbě a nemůžu přijít na to proč. Mám nabíječku cca 40 let starou se stejnou regulací a chová se perfektně jak má. Jedním potenciometrem nastavím napětí při kterém chci nabíjet a druhým nastavuji proud do baterky, který jde krásně regulovat proud od nuly do maxima v rámci nastaveného napětí. Ty nové se nedají pořádně regulovat, musím nastavit dost velké napětí a pak když reguluji proud, najednou naskočí na 20A a po krátké době vypadne jistič. Když ale hned snížím napětí, tak proud klesne a dá se baterka nabíjet ale je to podivné proč to reguluje napěťovým potenciometrem a ne proudovým. S tím když otočím trochu tak to vypadne a přestane nabíjení. V té první dobré nabíječce mám pro usměrnění použité ČKD můstky MU1-1M 12A paralelně spojené a ČKD tyristor T25/300. U těch nových mám můstky KBPC 50A a tyristory KT707.(Zkoušel jsem i jiné a je to stejné. Pokud by jste byl ochoten mi ještě pomoci a poradit(příp po tel. 724237087, ev. e-mailem na milan.bbl@volny.cz), byl bych Vám moc vděčný.
Děkuji M.Černý