Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozvod tepleho vzduchu v dome

Zdravim.
Zjednodusene receno: v obyvaku moc horko. Vedle v chodbe zima.
Bydlim v rd. Topim a ohrivam primarne plynem. V prizemi v obyvaku mame krb s teplovzdusnym vymenikem. Kdy v nem topim za chvili je v obyvaku az horko u stropu klidne i 28 stupnu. Z obyvaku do chodby vedou dvere ikdyz je otevreno tak to moc nepomaha a teplo se drzi u stropu a pres naddverni zed nejde do chodby. Takze vetrame oknama. Da se to nevyuzite teplo nejak vyuzit? Napadlo me:
1) stropni svetlo s ventilatorem a vzduch v obyvaku virit
2) pruraz nade dvermi a ventilatorem to foukat nebo nasavat do chodby. V chodbe hned za dvermi jsou schody do patra takze by to mohlo chytit nejaky tah
3) nestoji to za to nevyplatise to a dal vetrat oknem

Nekdo nejaka zkusenost? Dekuji

Jednoznačně číslo 2.
Chce to trošku fyziky. Ventilátor míchá vzduch v místnosti. Aby se dostal teplý vzduch z jedné místnosti do druhé, musíte ho tam přečerpat. Buď průvanem, ventilátorem, nebo jiným způsobem. Jak sám víte, otevřením dveří moc pohybu neuděláte.
Takže otvor pod stropem, klidně okénko, nebo ventilátor. Zvolit dle hlučnosti odposlechem v prodejně. Vše je o estetice, co se Vám líbí.