Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyroba a predaj ziaroviek

Dobry den, mam taky zvlastny dotaz.
Nejaky cas vyrabam led ziarovky, predal som ich vselikde po kamaratoch, ale rad by som ich zacal aj oficialne predavat. Zaujima ma co to obnasa, myslim tym hlavne ze niekto asi musi schvalit vyrobok ako taky a podobne nalezitosti.
Dakujem (jedna sa o ČR)

Certifikace pokud vim neni nezbytná, podle toho to taky na trhu vypadá. Nezbytné je prohlášení o shodě (s platnými předpisy nebo stavem současné vědy lze si vybrat, ale shoda s normou se dokazuje lépe než shoda se soudobým stavem vědy), které může vydat kdokoliv a nikdo ho nemusí schvalovat. Ovšem musí být pravdivé jinak hrozí likvidační pokuty.
Zkušebny nastupují až v momentě, kdy si někdo nechce vzít na sebe tu odpovědnost a nebo nemá dostatečné vybavení no a taky se sluší mít na výrobku nějaké "schvalovací" značky, protože jak známo čím víc značek, tím je výrobek lepší. Tím nechci shazovat roli zkušeben, právě naopak, je dobré, pokud výrobek posoudí někdo nezávislý a je možné mávat papírem ze zkušebny.

Ahoj homologaci provedeš zde na požádání a předložení tech specifikace ti sdělí kolik co bude stát a jak dlouho trvat https://ezu.cz/en/products/homologation-e8/ nemusíš zakládat firmu stačí živnostenský list zajít na patentový úřad a patentovat si název výrobku. myslím že prodej led žárovek asi nebude moc lukrativní ale když do toho dáš všechno tak se ti může povést prorazit.

Patentovat ani clovek nic nemusi.
Ta homologace je vcelku mastna. Desitky tisic v zakladu a to jeste optimisticky predpokladame, ze vsechno projde. A ze na prvni dobrou projde treba EMC - pri pouziti nejakyho cinskyho cipu vsechno na jedny desticce - to je dost optimisticky. A kdyz to neprojde, tak nekoho kdo vi co s tim, to to samozrejme zkomplikuje, pak druhy kolo... Jenom to vzdaleny vyzarovani, jeden pokus, tak naposled stalo 8kKc a to je to nejakej patek co jsem to resil.

Na druhou stranu potřebné přístroje jsou taky dost mastné. Kromě toho se musí pravidelně kalibrovat, což zase není levné. A bez kvalifikované obsluhy je to jen hw za několik milionů a ani ta obsluha taky neni levná.
Splnit požadavky na EMC od energetických harmonických rušících rozvodnou síť až po nejvyšší kmitočty šířené vzduchem znamená výrobek od počátku navrhovat s tímto úmyslem a stejně se na spoustu věcí zapomene. Takže u výrobku typu "samo-domo" pokud nebyl od počátku navrhován takto, velmi pochybuju o tom, že by prošel. A to je EMC, teď jsou požadavky na bezpečnost před úrazem elektřinou (aby to nezabilo ani uživatele sebevraha), požární požadavky a spousta dalšího. Jsem rád, že tohle nemusím řešit.

Me o tom nevypravejte, ja to sem tam resim, byt treba ne po ty urednicky strance, ale predstavu mam rekl bych dobrou. Navic, co se EMC tyce, coby HAM na to dbam i u svejch domacich bastlu a vim jak je to narocny.
O pozadavcich na nezahoreni pri poruse mi snad ani nepovidejte, v zacatcich svy karirery jsem delal do televizi. Short-open testy byla nocni mura. Kazdou soucastku v TV zkratovat/rozpojit(krome vyjimek, jako bezpecnostni rezistory kde vyrobce garantuje, ze pri pretizeni prehori a nezkratuje, za coz si necha zaplatit) a koukat, co se stane. Samozrejme pri tom shori par soucastek okolo, to je normalni, jenom nesmi blafnout plamenem. Pak zjistit co vsechno odeslo, opravit do provozuschopneho stavu a hura na dalsi soucastku. Zabava na par tydnu pro partu lidi.
Realne je mimo moznosti normalniho smrtelnika rozjet vyrobu cehokoliv, co neni na maly napeti nebo to neni vec typu "rozvadec", sestava hotovejch veci s papirama. Existuje pravni klicka - neprodavat vyrobek, ale stavebnici. To je vcelku elegantni zpusob jak z toho ven, ale spoustu zakazniku to odradi, i kdyby museli utahnout dva draty pod sroub a primontovat viko, tak se na to dneska 80% populace neciti.

Existuje pravni klicka - neprodavat vyrobek, ale stavebnici.

Nebo jako náhradní díl. Doneslo se mi, že lze získat od výrobce novou Jawu 350. Ale protože nevyhovuje současným předpisům, prodávat se nesmí, tak se prodává jako "sada náhradních dílů". A kdo má starou jawu s platnými papíry, tak si dojde nechat přepsat číslo motoru a má novou motorku. Ale jen jsem o tom četl, možná je to kec.

Návod ani výrobní dokumentace to být nemusí, ale zajímalo by mne to v rozsahu co se dozvím od tebe, když si ten udělátor koupím. A taky za kolik. Třeba ti to poslouží jako reklama.
Když jsem ještě pracoval, pohyboval jsem se v oblasti certifikátů, zkušebních protokolů, ES Prohlášení o shodě, symbolů CE a jiných důležitých dokumentů co by se měly tisknout na recyklovaném tenkém papíru, aby se daly smysluplně využívat a kdyby mne někdy napadlo něco takového dělat, tak jen ve zlém snu.

Ale třeba zrovna ty budeš mít štěstí. Tak ti držím palce.

Já jsem chodil sem na školení
http://www.cczdata.cz/
a firma kde jsem měl to potěšení být zaměstnaný si nechala elektrická zařízení co jsme chtěli uvést na trh zkoušet tady
https://ezu.cz/
Zkus se tam zeptat, jestli by ti poradili.
Pokud si ještě vzpomínám, faktury za zkoušky bývaly asi na čtyřicet tisíc korun českých. Ať už to zařízení vyhovělo nebo ne.

Možná by nebylo od věci, kdyby ses pokusil podívat se na ES Prohlášení o shodě na podobné zařízení co tu prodává někdo jiný.

Nešpekuluj, ale pokračuj v svojom zabehnutom kšefte "pod pultom", keš bez DPH a živnosti či spol. s.r.o , lebo na peripetie v tejto oblasti nemáš vlohy do doby prv, než ti narastie brada, ako maltuziámovi až po zem.