Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zmenit smer otaceni 1f motoru ?

Dobry den, potreboval bych poradit jak zapojit nejaky prepinac k 1f motoru (24V) tak, aby se dalo prepinat mezi smery otaceni motoru. Pak take zda by sel zapojit nejaky potenciometr slouzici k regulaci otacek. Predem diky za rady.

Over si, či stator motora je budený permanentnými magnetmi, alebo cievkou. V prvom prípade ti stačí prepólovať napätie na svorkách, v druhom prípade musíš prepólovať len budiacu cievku, teda zasiahnuť do zapojenia motora. Otáčky sa regulujú do pomala znížením napätia na rotore (záberový moment zostáva rovnaký) Napätie na budiacej cievke nemeniť, v tomto prípade ponechať 24V. Motor s budiacou cievkou sa dá regulovať aj do rýchla znižovaním napätia na budiacej cievke. K doteraz napísanému - predpokladám, že nejde o sériový motor, ale o derivačný, resp. s budením permanentným magnetom.
Medomet som síce videl len z bezpečnej vzdialenosti spoza plota, ale odhadujem, že na to treba tak 5 až 10x silnejší motor. A určite ti nebudú vyhovovať sprevodované otáčky také, aké sú na výstupe stieračového motorčeka.

Naozaj to funguje? To tam ale určite nemáš ten motor, čo si dal do linku. Ten má príkon 31W (24V, 1,3A). Na medomet potrebuješ minimálne 100W, lepšie však 200 až 300W.
Na reguláciu napätia ti určite nestačí len nejaký potenciometer, ale solídny tyristorový menič jednosmerného napätia. Možno by sa dal akceptovať tranzistorový regulátor s patričnými výkonovými tranzistormi - konštrukcia je jednoduchšia. Reguluješ napätie s odberom prúdu až do cca 10A a to by žiaden potenciometer nezvládol.

Ano, tak mozna je to trochu silnejsi motor. Dobre, regulaci teda vyresim asi tim PWM regulatorem, da se sehnat celkem levne a nasel jsem i schema na bastl, takze pohoda. Uz jen jedna vec, ohledne te zmeny smeru chodu. Chtel bych to zapojit na kolebkovy prepinac se 3 polohami (1,0,2), ale nevim jak na to :-D ... Neni na to nejake schema nebo neco ? Nebude to asi tak snadny pro me, ale nic jsem nenasel...