Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Powerbanka, která se sama nevypíná?

Běžně se powerbanka používá pro nabíjení spotřebičů a po jeho nabití se sama vypne.

Uvažuju ale o použití powerbanky jako zdroje pro LED světlo, mezi nimi bude zapojen mechanický vypínač. Proto potřebuju takovou, která přestože nemá odběr, zůstane připravena a vnitřně se neodpojí.

Znáte nějakou takovou?

Powerbanka se po nabití baterie spotřebiče nevypne, odpojí se baterie spotřebiče svou elektronikou nabíjení, po jejím nabití na její max. povolenou hodnotu napětí. Powerbanka se vypne pouze v případě, že dojde k jejímu vybití na její minimální povolenou hodnotu napětí. Pokud z ní budeš napájet LED světlo, bude svítit do doby, dokud se "nevybije". Pokud vypneš vypinač, LED zhasne, pokud jej zapneš, opět se rozsvítí. Toto vše platí pro powerbanky a baterie s články Li-Ion a Li-Pol.

Ano, máš pravdu, některé atypické spotřebiče nás kutilů mají tak malý odběr, že některé PB se vypínají a nelze je takto použít. Řešil jsem to primitivně paralelním odporem, který simuloval zátěž. Ani to moc nehřeje. Je třeba odzkoušet velikost R. A některé PB se musí spustit do činnosti tlačítkem, některé jedou automaticky. Mnoho typů mnoho řešení.
Bohužel, někteří užvatelé znají jednu a odvozují vlastnosti všech.

Dokonce jsou takové, co se vypnou i po nějaké době činnosti (aniž by byly vybité). Myslím tím třeba 10 hodin. A bohužel toto nelze stanovit nějak paušálně, protože mám jednu, která se ve starší verzi takto chová a v novější ne (pro změnu se ale odmítá nabíjet, pokud jí nabíjewčka nenaservíruje >5V a plným proudem se nabíjí až při 5.25V, což je problém, protože běžné nabíječky mají sice naprázdno 5.25V při plném proudu ale už jen 5 (pak následuje rychlý sešup případně i vypnutí, ale to je tady jedno), takže namísto 2A si tato poverbanka bere třeba jen 0.5A což je zatracený rozdíl). Právě proto jsem se chystal, že si vyvedu dráty přímo od baterie, když jsem zkusil novou, která to nedělá.

Ještě přidám tip na powerbanku, která je vhodná i pro zařízení s malým odběrem.

Xiaomi

V popisku píšou:

Telefony přitom nejsou jediná zařízení, která s její pomocí lze nabíjet. Stačí stisknout postranní tlačítko a Xiaomi Mi 2C se přepne do režimu napájení pro drobnou elektroniku. Ten je vhodný např. pro chytré náramky nebo hodinky.

Vyzkoušel jsem další dvě powerbanky, ovšem ne přes mechan. spínač, ale nechal jsem je napájet obvod z rezistoru a LED diody; proud přibližně 3 mA.

Powerbanka č. 1 vydržela bez problémů napájet obvod po dobu 15 hodin, pak jsem ji odpojil.

Powebanka č. 2 napájela obvod po dobu 12 hodin, pak jsem ji odpojil. Má ale podivnou vlastnost: při větším než malém zatížení (cca 100 mA?) drží na výstupu napětí kolem 5.1 V, ale při minimálním zatížení (vyzkoušeno 3 mA) nebo naprázdno má po asi deseti sekundách napětí jen 3.9 V.

Doplnění informace k tomuto:

Má ale podivnou vlastnost: při větším než malém zatížení (cca 100 mA?) drží na výstupu napětí kolem 5.1 V, ale při minimálním zatížení (vyzkoušeno 3 mA) nebo naprázdno má po asi deseti sekundách napětí jen 3.9 V.

Dal jsem to prodejci k reklamaci a servisní technik uznal problém a vyřešil to výměnou. Není to tedy vlastnost těchto powerbank, šlo o chybný kus.