Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyšroubit kartuši z umyvadlové baterie?

Jestli jste někdo měl tu čest s takovouto potvorou, opravdu musím sehnat trubkový klíč 30mm se stěnou 1mm, nebo je na to nějaká jiná finta? Ta "manžeta" zakrývající matku nevypadá, že by byla oddělovací... (omlouvám se za nekvalitu fotek, čínský mobil...) Bohužel kape čím dál víc, musím to nějak vyřešit...
[83546-k1-jpg]
[83547-k2-jpg]
[83548-k3-jpg]

Ta kulovitá krytka pod pákou bývá někdy jen nacvaknutá, jindy má závit, někdy jde povolit i jen rukou. Pak se dá dostat k matici celkem snadno. Dost často pomůže trochu matici přitáhnout a přestane to kapat. Pod kartuší je těsnění ve tvaru takových spojených kroužků a to se dá v železářství sehnat, ale je dobré ho mít sebou, nejsou stejné pro různé typy. Pokud jinak kartuše funguje, stačí zpravidla vyměnit jen to těsnění. Do některých baterií se dá koupit i samotná kartuše, tak není nutno měnit celou baterii.

Do většiny baterií se dá koupit kartuš, pokud to není nějaká noname čína.
Problém protékající kartuše bývá v tom, že praskne dole, kde doléhá ke dnu baterie. Ani těsnící o-ringy tomu nezabrání v protíkání. Takže dotažení obvykle pomůže jen na chvilku.
Nová kartuš stojí 3 kila.

Jen zajímavost. U vany mám sprchovou baterii, na které je vygravírované "Pecha mix" od té doby jsem už takovou s tím označením neviděl.
Ta baterie má cca 15 let, bez jakékoliv opravy, jen jde nepatrně ztuha, oproti nové.
Tu baterii jsem tenkrát koupil asi za 500,- Neuvěřitelná životnost za tu cenu. Pravdou je, že nad umyvadlem jsem měl stejnou značku ze stejné doby, a tu jsem nedávno vyměnil, protože šla už hodně těžko. Nezkoušel jsem to opravovat.

To samé měla původní Myjava, kartuše za 600,- ale vydržela dlouho v kuchyni, kde se opravdu hodně používá a domácí vodárna bez filtru a studna v písku. Koupil jsem kartuš a brácha vyměnil celou baterii. Popravdě je to jednodušší, stejně se poškodí chrom, začne padat deklík z plastu, nebo neco jiného.