Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záměna starých součástek

Dobrý den, dělám takový menší projekt a mám tam 2 starší součástky, které se už nevyrábí, ale dají se sehnat. Chtěl bych je tedy nahradit součástkami současnými. Myslíte si, že tyto součástky můžu použít místo těch starých, aniž bych musel cokoli měnit ?

TYRISTOR: https://www.gme.cz/tyristor-mcr100-8-ammo ZA http://www.hadex.cz/a537a-tyristor-kt508100-100v08a------------to39/

TRANZISTOR: https://www.tme.eu/cz/details/tn0620n3-g/tranzistory-s-kanalem-n-tht/microchip-supertex/ ZA http://www.hadex.cz/c936-bs108-n-mosfet-200v025a-1w-to92/

však uvidíš sám.

Tak bez znalosti zamysleneho zapojeni vlastne jedina rozumna rada. Jako obe dve soucastky vypadaji jako vhodna nahrada tech dvou soucastek, v naprosty vetsine zapojeni to fungovat bude a pak prijde zapojeni vyuzivajici nejaky "exoticky" vlastnosti ty dany soucastky a je to v haji.

oba dva tranzistory mají Ugs +-20V - najít to byla otázka 5s a třech kliků.

tak to fakt nemusíš komentovat vůbec.
nejde o mezní napětí, ale o citlivost. nějakému kolektorovému proudu odpovídá nějaké budicí napětí.
má tam spínaný obvod, je to fuk.

buď příště tak laskav: když nemáš o elektronice šajn, nech si to své buzerování domů na pavlač.

Ugs a Ugs(th) jsou absolutně odlišné parametry. Ty jsi pouze nechtěl dohledávat parametr Ugs, který jsem za tebe laskavě našel. O Ugs(th) zde nepadlo ani slovo. Navíc "tabulkový" Ugs(th) je poněkud nevypovídající hodnota, protože toto napětí je vázáno, jak jsi sám poznamenal, na proud kanálem - nikoliv kolektorový proud - MOSFET elektrodu jménem kolektor nemá, to by jsi mohl vědět, když mě tu takto akčně poučuješ. V datašitu je graf závislosti Vgs na Id, který toto popisuje.

Ke schématu :
1.) V žádném případě bych tento měnič nestavět typu Push-Pull - topologie Push-Pull má dost velké nevýhody a to hlavně v podobě napěťových špiček, který vznikají na silových tranzistorech. Zde to nějaký koumes (autor schématu) zabil zenerkama (:!:). Co se asi stane, když ta špice přeleze 82V ? To bude ohňostroj.
2.) Další věc, která se mi tam absolutně nelíbí je buzení těch silových tranzistorů.
3.) Ta regulace výstupního napětí je taky dobrá chuťovka. Proč návrhář nevyužil druhý chybový zesilovač v TL494 ?
4.) O nějaké (alespoň primitivní) proudový ochraně ani nemluvím.
5.) Co se asi stane, když přepínač "Př1" náhodou ztratí kontakt ?

Když to shrnu, toto bych rozhodně nestavěl, případně by bylo třeba vyladit spousta chyb. Ty 5 věci, který jsem vypsal, jsou jen ty nejdůležitější, které v tom momentálně vidím.

Kam az me oko dohledne tak OK, vlastne ani jedna soucastka neni uplne kriticka a dalo by se volit i sireji. S nahradou muzes zvetsit R25, ale kdyz to neudelas tak na funkci to nebude mit vliv a spotreba by se tim snizila naprosto zanedbatelne.
Jinak - nebylo to tu uz? Je mi to nejaky povedomy.

mě tam zaujal jen hodně vysoký R41 do vstupní kapacity T6.
předchozí dvojčinný stupeň T5/T7 je spínaný (operáky před nimi jako komparátory úrovně), a pak tím 1M udělají zpomalující RC člen.
může to být nějaký záměr, není to důležité.

pro snížení spotřeby bych osadil R18 třeba 6k8. pouštět do ledky 10mA je v tomto století nonsens.