Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Znehodnocení pozemku el. vedením

Zdravim,

hledame pozemek pro stavbu rodinneho domu s vetsi zahradou, nasel jsem pozemek, ktery ma dohromady cca 2500m2 v pekne lokalite, problem u nej ovsem je, ze pres nej vede el. vedeni, i pres ochranne pasmo by byl prostor pro stavbu, ale to co me zajima je, jak moc snizuje el. vedeni cenu pozemku?

Standardni cena za m2 v okoli je cca 600Kč za m2.

Odkaz na nahled pozemku : https://imgur.com/a/EGYRPM5

Jasne, draty vedou stredem pozemku, ale byli jsme se na miste podivat a zase takova hruza to neni, dlouhodobe samozrejme bych nad hlavou mit el vedeni nechtel - lze zazadat o prelozku - tedy presun sloupu tak, aby draty nebyly nad pozemkem, ale je to pomerne dost finacne a casove narocne, ale pokud by byl pozemek za dobrou cenu, dalo by se o prelozce uvazovat.

Diky

Pavel

Co se týče ceny pozemku (1 500 000,- Kč), to si musíš zhodnotit vzhledem k lokalitě, okolí a ostatním Tvým požadavkům. Cena pozemku nemusí být snížena vedením, pokud je o ni zájem. Pokud ne, zkus s prodejcem "licitovat". :-D Jde zkrátka o tržní mechanismus.3-[
Ceny pozemků v relaci 600,- Kč/1 m2 jsou, v současné době, běžné i v lokalitách běžných menších obcí. Mě, v současné době, nabízel cenu 700,- Kč/1 m2 developer za pozemek 1500 m2, v obci se cca 80- ti stálými obyvateli. Ale jde o krásnou rekreační oblast, 7 km od města s cca 25000 obyvateli.
Vzhledem k tomu, že mluvíš o ochranném pásmu, jde zřejmě o vedení VN s pásmem 7 m. Pokud by jsi stavěl do levého horního rohu, situačně víc na parcele 413/4, pak by jsi se asi vešel. A pokud by jsi požádal o přeložení sloupu z parcely 410/7 do rohu parcely 414, pak by vedení, poměrně víc, uvolnilo pozemek i pro lepší umístění stavby.
Ale přeložka sloupu a vedení VN není levná a jednoduchá záležitost. To by bylo nutno nejdříve projednat s místně příslušným energetickým rozvodným závodem. Zjistit jaká by byla cena přeložení a zhodnotit +/- tohoto řešení. Cenou přeložky by se investice do pozemku asi dosti zvýšila.
Jestli by byla stavba povolena i v prvním případě, což pochopitelně rovněž záleží i na vyjádření "energetiky", které budeš potřebovat ke stavebnímu povolení, pak by nebyl pochopitelně žádný problém s kolaudací (viz forestek).
Je nutno vše prověřit a zhodnotit a podle toho se rozhodnout. Držím palce pro úspěšná jednání a správné rozhodnutí.;-)

Ten pozemek s parc. č. 414 by byl také jeho, takže nejde o přeložení na cizí pozemek. Ale pochopitelně, vše je na jeho rozhodnutí a on si musí rozhodnout, zda ta nutná jednání, finanční navýšení a věcné břemeno (umožňovat případný vstup energetiky k vedení a omezené /stavební/ využití parcely v ochranném pásmu) bude stát za to. A co když vhodnější pozemek není "k mání"? ;-) No, "babo raď":-D