Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké uhlí koupit? Bílinské uhlí z Ledvic nebo Kormořany?

Ahoj všem,
letos budeme trávit první zimu v rodinném domku, který rekonstruujeme. Vzhledem k tomu, že tu mám kotel Dakon na tuhá paliva, tak přemýšlím jaké uhlí objednat, Mám k dispozici buďto Bílinské uhlí z ledvic, které mě vyjde na cca. 11tis. Kč při mé objednávce 30q (15q kostka, 15q ořech1 - je to správná volba?), nebo uhlí z Kormořan kde bych ušetřil cca. 1500Kč při stejné objednávce. Nijak výrazně jsem to nezkoumal, vím pouze to že uhlí z Kormořan by mělo mít o něco vyšší výhřevnost a větší obsah síry.

Rád si nechám poradit, jak jsem psal, je to naše první zima v našem rodinném domku, všichni mi doporučují Bílinu, ale s Kormořany nemají žádnou zkušenost...

Předem děkuji, Vítek.

Všem velice děkuji za dobré rady a zkušenosti. Vzhledem k tomu, že uhlí by se u nás skladovalo poměrně "těžce" (vymezený prostor v obýtném / čistém sklepě) kde máme mimo jiné bar, posilovnu, prádelnu, garáž, wc, koupelnu, se obávám toho, že ač jsem se pokusil vytvořit prostor pro uhlí co nejvíce izolovaný od ostatního, tak s prachem budu bojovat i přesto o smradu z uhlí ani nemluvě. Topím třetí den (zkouška nového vedení topení + radiátorů a starého kotle...) a smrad z uhlí je všude a to mám brikety z hnědého uhlí. Zkusil jsem i brikety z lisovaných pilin (klasika OBI) a smrad z daleka není takový jako z briket uhelných (nicméně vydrží v kotli tak polovinu toho co ty uhelné, také klasika z OBI). Nastává tedy myšlenka... Je možné topit ve starém Dakonu o výkonu 14kW dřevěnými briketami? Jak moc (alespoň přibližně) se bude lišit spotřeba? Spotřebu uhlí jsem si vypočítal na nějakých 50 - 60q. Bude spotřeba briket ze dřeva výrazně vyšší či podobná (hnědé uhlí ořech 1)? Má někdo odzkoušeno? Vytopím to tím? Pokuid mě to má stát majlant, nezbude nic jiného než se zabordelařit uhlím, kde metrák mohu sehnat za nějakých 350Kč, kdežto metrák briket 400 - 500Kč a to se bavíme o těch levnějších. Na druhou stranu čistota by mi za to stála...

Předem děkuji za přínosné odpovědi.
Vítek.