Naposledy jsem topil v Dakonu (který mám dodnes) uhlím zhruba před 30-ti lety. Nevím jaké jsou rozdíly mezi Bílinským nebo Mosteckým, tehda se to nerozlišovalo a bralo se co bylo. Má zkušenost ale byla ta, že v Dakonech se nejlépe topilo ořechem 1, kostka se občas šprajcovala v šachtě a byla dražší. Nejlíp se topilo briketami z NDR, které u nás prodávali Rusáci z místních kasáren za velice dobrou cenu. Co se trýče sirnatosti, stalo se mi, že při dodávce zvlhlého sirnatého ořechu, s větším obsahem prachu, mi ve sklepě do rána, po složení, začal zvyšovat teplotu a měl snahu zahořet. Musel jsem zahřáté "jádro" zjištěné píchacím teploměrem, vyházet zpět oknem ze sklepa a nechat vychládnout.
A měl jsem také udělánu "automatiku" na topení uhlím, kdy jsem do dvířek popelníku vyvrtal otvor, na něj osadil odstředivý ventilátorek s uzavírací elmag.klapkou na sání (z topení auta, vše na 12 V DC), které byly ovládány prostorovým termostatem a spínacími hodinami. V době kdy jsme byli v práci, byl přívod primárního vzduchu uzavřen klapkou. Kolem 14.00 hodiny se klapka otevřela a spustil se ventilátor. Pak byl provoz (uzavírání a spínání ventilátoru) řízen termostatem. Ve 22.00 hodin byla opět klapka uzavřena. Ráno v 04.00 opět spuštěn provoz na termostat do 07.00. Po vyregulování celé soustavy stačilo ráno vyroštovat, nasypat (pokud byl velké mrazy) 2 kýble uhlí, totéž odpoledne kolem 17.00 a pak kolem 22.00. To pochopitelně podle toho, jaká byla venkovní teplota. Ale mělo to určitou nevýhodu. Vzhledem k nedokonalému spalování, v době útlumu, se dosti zanášel komín a bylo nutno 1 x měsíčně vyčistit a 1 x za zimu vypálit dehet z komína. A při roztápění se krátkodobě více kouřilo.
Ale jinak "paráda", doma stále příjemně teplo a spotřeba cca 90 q a po zateplení baráčku (r.1988) cca 50 q hnědého ořechu za sezonu.
Pak byl u nás zaveden plyn, já do Dakona koupil adaptér na plyn, tím topili cca 15 let a máme jej dodnes.
Ale zeťák (mladí bydlí s námi v RD splolečně-my ve svém) je "dřevopyroman" a tak jsme instalovali "paralelní" litinový kotel Viadrus a on topí nyní sám (zeťák) a jenom dřevem. Ale má to nevýhodu v nerovnoměrnosti topení.