Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozbrušovačka- vazelina

Dobrý den,

Prosím vás, jakou vazelinu použít do ozubeného soukolí v rozbrušovačce(frička)?

Na ose je ložisko, rotor, vrtule(k ochlazování rotoru), druhé ložisko a na konci osy se nasazuje ozubené kolo, které má sklon zubů 45° a které otáčí dalším ozubeným kolem(rovněž se sklonem zubů 45°). Na to druhé ozubené kolo je napojena osa a na ní se nasazují karbokotouče.

Ty ozubené kola jsou v "komoře" a ta je vyplněna tak z 80% vazelinou. Ta vazelina je ovšem taková trochu hrudková(asi stařím?). Sice je rozmělnitelná mezi prsty, ale čekal bych, že bude více "kapalná". Jak se kola otáčí, ta vazelina je víceméně všude jinde, než na těch kolech. Chtěl bych ji doplnit/vyměnit.

Rozbruška je docela stará(10let nejméně). Měnil jsem už 2x ložisko na rotoru. A 2x uhlíky. Drahou vazelinu bych do toho dávat nechěl. Mohl by mi někdo poradit, jakou, přiměřeně levnou, vazelinu do tohoto soukolí nacpat?

Jedná se o stroj Cronenberg WS580 a má 1100ot/min.

Velice děkuji

Opravdu je tam té vazelíny tolik? To je originální náplň, nebo už jí někdo měnil? A převodovka se nehřeje?
Já tam dávám vazelínu do převodovek křovinořezů. Podobné soukolí i otáčky. Ale klidně bych tam dal i nějakou jinou s malým přídavkem oleje ke zvýšení tekutosti. Každopádně by jí tam nemělo být moc, jinak se rychle zahřívá převodovka. Tak do 1/3 objemu.

Umyť "ozubence" v benzíne, odmastiť, ideálne trichlóretylén a iba mierne prstom pretrieť zuby vhodnou vazelínou.

Vazelíny sú určené na vysokoobrátkové, trecie plochy s nano prísadami grafitu, bronzu, teflónu apod. prísad. Sú tak drahé, že radšej zahoď svoj šunt a kup v markete novú rozbrusovačku.

Ozubená kola všech běžných rozbrušovaček jedou na sucho. Vazelína daná tam ve výrobě se okamžitě vyprská na stěny a rozbrušovačka už celý svůj krátký, výrobcem dobře propočítaný život, jede na sucho. :-D